Bojujte proti stresu a ještě před létem zrelaxujte. Na dovolené se vám to bude hodit!
Deadliny, termíny, prázdniny… Jedním slovem stres, který dokáže pořádně zadělat na vrásky nejen na čele.
Jenže stres zdaleka nemá vliv jen na to, jak vypadáme, ale zejména ovlivňuje to, jak se cítíme a působí i na naše zdraví. V důsledku stresu vzrůstá v těle hladina hormonu kortizolu, vyčerpávají se zásoby důležitých živin, kolísá kvalita nervových přenosů a také hladiny dalších hormonů jsou v nerovnováze.
Strategie, jak se vyrovnat se stresem, jsou proto důležitou součástí péče o sebe sama, ale i prevencí různých (i závažných) onemocnění. Vedle meditace, kterou je třeba se správně naučit, aby měla onen proklamovaný pozitivní účinek, a duševní hygieny existuje ještě jedna možnost, jak odolnost organismu vůči stresu podpořit – užíváním doplňků stravy. Jenže jaké zvolit? To záleží na tom, jaký problém jejich užíváním chcete řešit.
Nespavost!
Neklidné noci, hlava plná vířících myšlenek, počítání oveček… zní vám to povědomě? Nedostatek spánku ve spojení se stresem může oslabit imunitní systém a zhoršit už tak špatnou náladu. Namísto neustálého kontrolování, kolik je hodin a o kolik cenného spánku jste už přišli, se spolehněte na doplňky stravy, které vám pomohou usnout. Rozhodně je vyzkoušejte dříve, než si od lékaře necháte předepsat oblíbené „prášky na spaní“.
Vyzkoušejte hořčík, který je dokonalým víceúčelovým spojencem. Napomáhá uvolnění těla a svalů, zatímco ulevuje od úzkostí a stresu. Dopřávejte si jej pravidelně, pokud jím nicméně chcete řešit akutní nespavost, pak byste jej měli užít alespoň hodinu před předpokládaným časem přesunu na lože.
Hořčík najdete spolu s vápníkem, sodíkem a draslíkem v doplňku stravy určeném pro boj s překyselením organismu ANTI-ACID by Brandeis Clinic.
Šanci dejte také melatoninu
Tento hormon v organismu navozuje pocity ospalosti a „přepíná“ celé tělo do spánku. Dejte si ho asi hodinu předtím, než plánujete usnout. Melatonin se často kombinuje právě s hořčíkem.
Bolest hlavy!
Problémy se spánkem ale zdaleka nejsou jediným symptomem stresu. Mnoho lidí si často stěžuje na stále zhoršující se bolesti hlavy či přímo migrény. Pokud nechcete sahat hned po farmakách, vyzkoušet můžete alternativy.
Pyridoxin
Zásoby vitamínů ze skupiny B se obvykle při stresových situacích rychle vyčerpávají a zejména nedostatek vitamínu B6 (pyridoxin) bývá spojován s bolestí hlavy. Užívejte jej ideálně s dalšími vitamíny ze skupiny B a proti bolestem hlavy budete tak působit preventivně. Vedle „bé šestky“ vyzkoušejte i vitamín B2, který je taktéž prevencí bolehlavu.
Řimbaba obecná
Řimbaba není žádná fortelná babička, ale bylina podobná sedmikrásce, která dokáže ulevit v případě úporných migrén. Podívejte se po ní v bio obchodech s přírodním zbožím, třeba v podobě čaje nebo přímo extraktu z ní.
Bolesti a ztuhlost!
Ať už cítíte tenzi za krkem, v ramenou či bocích, stres může její intenzitu zmnohonásobit. Navíc v jeho důsledku tuhnou klouby a svaly, což může způsobovat ještě silnější bolesti. Bolestem svalů lze předcházet pravidelnou relaxací. To v celkovém důsledku pomáhá také ve stresových situacích a podle některých studií je relaxace také preventivím opatřením proti bolestem hlavy.
Jaké doplňky stravy působí proti ztuhlosti a bolestem kloubů a svalů?
Omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny, tedy EPA a DHA, působí v organismu významně protizánetlivě. Zvlhčují klouby i svaly, čímž snižují jejich bolest. Bonusem je vypnutá, hydratovaná pleť bez šupinek. Esenciální mastné kyseliny jsou totiž jednou z klíčových komponent zdravé pleti.
Kurkumin
Pokud vám označení kurkumin připomíná indické koření kurkumu, nejste daleci pravdy. Kurminy jsou hlavními účinnými látkami v tomto koření. Jedná se o silné antioxidanty s protizánětlivým působením, které podporují fungování imunitního systému a podle některých studií dokáží výrazně ulevit v případě bolestí kloubů.
Přečtěte si náš článek o účincích kurkumy a kurminu!
Kurkuma nejen, že skvěle ochutí jídlo, ale napomáhá i ochraně srdce a kloubů Používání kurkumy má nejen v indické kuchyni dlouholetou tradici. Kurkuma je totiž hlavní součástí klasického indického koření kari.
Hněv, zuřivost a úzkosti!
Stres nám zhoršuje náladu, to je jasná věc. Pokud se ale jedná o stres chronický, může nám doslova změnit povahu a být příčinou výbuchů vzteku, který obvykle pramení z dlouhodobých (a často skrytých) pocitů úzkosti. Jak psychiku podpořit? Odolnost proti stresu až zázračně podporuje již výše zmiňovaný hořčík.
Navodit duševní pohodu a zklidnit dokáže také theanin, jedna z účinných složek zeleného a černého čaje. Spolu s dalšími důležitými vitamíny a minerály najdete extrakt ze zelného čaje v doplňku stravy podporujícím vitalitu a omlazení organismu YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic.
Vyzkoušet můžete také extrakt ze semen afrického keře Griffonia. Přečtěte si o jeho účincích:
Nervujete se a nemůžete najít klid? Griffonia je odpověď na vaše problémy Pokud podléháte snadno stresu, nedokážete najít a užít si pohodu a uvolnit se, nebo byste třeba jen ráda shodila pár urputných kilogramů, které vás už pár let trápí, extrakt z tohoto afrického keře je přesně to, co potřebujete.
Ten podle některých vědeckých zkoumání na organismus působí jako svého druhu přírodní antidepresivum, ovšem bez negativních efektů, které často farmaka mívají. Pomáhá také v případě dlouhodobých problémů s nespavostí.
Oslabení imunity!
Dlouhodobý vliv stresu může mít za následek vyčerpání zásob důležitých vitamínů a minerálů. Kvůli jejich nedostatku je pak organismus náchylnější k onemocněním. Svoji imunitu podpořte užíváním doplňku stravy s komplexem vitamínů a minerálů, jako je například VIT-A-MIN by Brandeis Clinic.
Nezapomínejte na konzumaci ovoce a zeleniny a vhodné je také zařadit tu a tam nějakou fyzickou aktivitu. Nemusíte běhat, například jóga vám pomůže odreagovat se od stresu a zároveň krásně protáhnout.
Únava!
Dlouhodobě stresovaní lidé bývají také často unavení. Mnohdy si stěžují, že je pro ně problém vůbec vylézt z postele a během dne mají pocit, že si potřebují dát „šlofíka“. Jak nyní tvrdí vědci, na kratším odpoledním spánku, dlouhém do třiceti minut, není nic špatného a naopak může být velmi prospěšný. Nebraňte se mu proto.
Rhodiola
Abyste měli více energie, vyzkoušet můžete extrakt z rhodioly, tedy rozchodnice růžové, která má pozitivní vliv na nervový systém, působí proti únavě a posiluje odolnosti proti stresu. Podporuje také kognitivní a duševní výkonnost a fyzický výkon.
Najdete ji společně s kurkumou a dalšími aktivními látkami v doplňku stravy LIFE ENERGY by Brandeis Clinic!
Kompletní list: Těmto látkám byste se v těhotenství měly vyhnout obloukem!
V těhotenství nestačí se jen vyhýbat plísňovým sýrům, sushi a neužívat některé léky, nebezpečí pro nenarozené miminko číhá i v kosmetických produktech. Čemu byste se tedy po devět měsíců „v očekávání“ (a následující měsíce kojení) vyvarovat, abyste minimalizovaly rizika?
Obtíže s klouby jsou otrava. Přečtěte si, co dělat, aby vás kolena a kyčle nebolely
V dnešním vytíženém světě o zdraví kloubů a kostí málokdo přemýšlí. Tedy až do okamžiku, než se objeví první zdravotní problémy. To už ovšem bývá často trošku „po funuse“.
Kurkuma nejen, že skvěle ochutí jídlo, ale napomáhá i ochraně srdce a kloubů
Používání kurkumy má nejen v indické kuchyni dlouholetou tradici. Kurkuma je totiž hlavní součástí klasického indického koření kari.
Nejčastější mýty o opalování vyvráceny!
Opalovací sezóna se blíží, měli byste proto zrevidovat své znalosti ohledně slunečního záření a ochranou před ním!
Skoro všichni jsme „kyselí“. Seznamte se s nejčastějšími zdroji překyselení organismu
Stav latentního překyselení organismu je v dnešní společnosti poměrně častým fenoménem. Na vině je strava i vyčerpávající životní styl.