Kurkuma nejen, že skvěle ochutí jídlo, ale napomáhá i ochraně srdce a kloubů
Používání kurkumy má nejen v indické kuchyni dlouholetou tradici. Kurkuma je totiž hlavní součástí klasického indického koření kari.
Z kořene rostliny kurkumovníku dlouhého s latinským názvem Curcuma longa nicméně zdaleka netěží jen gastronomie, ale také tradiční indická medicína Ajurvéda, která využívá účinné látky kurkuminu (anglicky curcumin). Pozor, je nicméně třeba odlišit běžné koření kurkumu a účinné kurkuminoidy, které se získávají extrakcí kořene Curcuma longa. Ne každá kurkuma či kari koření totiž obsahuje takové množství kurkuminoidů, aby mohly pozitivně působit na lidský organismus.
Kurkuma propůjčuje koření kari jeho klasickou žlutou barvu i tradiční aroma. Pro benefity jsou nejdůležitější kurkuminoidy, z nichž nejvýznačnějším je kurkumin. V organismu působí protizánětlivě a silně antioxidačně. Jeho obsah v kurkumě nicméně není příliš vysoký (jen kolem pouhých 3%), je proto lepší než po koření jako takovém sáhnout po jeho standardizovaném extraktu.
Bohužel, s kurkuminem se pojí problém – je špatně absorbován do krevního oběhu. Jak jeho vstřebávání pomoci? Konzumujte spolu s ním také černý pepř obsahující piperin, přírodní látku, která dokáže absorpci kurkuminu navýšit až o 2000%. Protože je kurkumin v tucích rozpustný, doporučuje se také jeho užívání kombinovat s konzumací jídel s obsahem tuku.
Ve správné kombinaci najdete kurkumu spolu s piperinem v doplňku stravy pro podporu životní vitality a mozkové činnost LIFE ENERGY by Brandeis Clinic.
Účinná proti zánětům
Co se týče jeho protizánětlivého působení, je třeba uvést na pravou míru, jak je to se zánětlivými procesy v organismu. Pro zdraví organismu jsou tyto procesy velmi důležité. Právě ony totiž pomáhají tělu vypořádat se vnějšími útoky a inciovat vlastní regeneraci. Bez těchto procesů bychom jako lidstvo neměli šanci ubránit se neustálým útokům virů a bakterií. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Zatímco krátkodobé, akutní zánětlivé procesy organismus posilují a stimulují jeho obranyschopnost, dlouhodobý, chronický zánět je problém.
Podle aktuálních zjištění vědců jsou to právě „lehké“, nicméně dlouhotrvající záněty, které jsou příčinou mnoha klasických západních onemocnění včetně kardiovaskulárních, rakoviny či Alzheimerovy choroby a dalších degenerativních onemocnění. Proto je tak důležité snažit se působit preventivně proti těmto chronickým zánětlivým onemocněním, která mohou mít za následek rozvoj vážnějších zdravotních komplikací.
"Bojuje" již na úrovni molekul
Díky svému protizánětlivému působení jsou tedy kurkuma a kurkumin silným spojencem! Proti zánětům působí kurkumin v několika krocích již na molekulární úrovni. Blokuje molekulu zvanou NF-kB, která putuje do buněčných jader a spouští zde genové sekvence zodpovědné za zánět. Věří se o ní, že hraje hlavní roli v rozvoji mnoha chronických onemocnění.
Celý proces rozvoje zánětu je samozřejmě mnohem složitější, nicméně to nejdůležitější o kurkuminu zůstává, že bojuje proti zánětlivým onemocněním již na molekulární úrovni. Některé studie naznačují, že by mohl působit stejně jako různé medikamenty, nicméně bez vedlejších účinků.
Věčný strašák artróza
Na kurkumin reagují pozitivně i pacienti s artrózou. Typický je pro toto onemocnění zánět kloubů. Díky silnému protizánětlivému působení může tedy kurkumin pomoci i v případě nemoci kloubů. Účinnost prokázaly i studie v případě revmatu.
O oxidativním stresu a oxidativním poškození se věří, že je jedním z hlavních mechanismů stárnutí organismu a současně spouštěčem mnoha onemocnění. Příčinou jsou volné radikály, vysoce reaktivní kyslíkové částice s nepárovými elektrony. Problém tkví v tom, že se tento elektron snaží získat od okolních molekul a důležitých látek jako jsou bílkoviny, mastné kyseliny nebo DNA, čímž spouští nežádoucí řetězovou reakci poškození těchto látek za vzniku stále dalších volných radikálů.
Antioxidanty na druhou stranu před těmito útoky volných radikálů organismus chrání, protože volné radikály neutralizují tím, že jim poskytují chybějící elektron, ovšem již bez řetězových reakcí. Vedle toho, že je kurkumin sám silným antioxidantem, který radikály sám blokuje, podporuje organismus i jinak – stimuluje aktivitu vlastních antioxidačních enzymů v těle. Proti volným radikálům tak působí hned dvojitou silou!
Pro "mladý" mozek
Kurkumin podporuje i fungování mozku a snižuje riziko jeho poškození. Před lety se věřilo, že neurony se nejsou schopny dále dělit a množit jindy než v raném dětství. Tento názor je už dnes nicméně vyvrácen. Neurony dokáží i v pozdějším věku utvářet stále nová spojení a v jistých oblastech mozku se mohou dokonce množit a jejich počet může narůstat. Jejich aktivitu ovlivňuje růstový hormon s působností v mozku, tzv. mozkový neurotrofní faktor. Mnoho onemocnění mozku včetně depresí a Alzheimerovy choroby je pak dáváno do souvislosti s jeho sníženou hladinou.
Jak s tím souvisí kurkumin? Podle názoru některých vědců dokáže hladinu tohoto hormonu zvyšovat. Usuzuje se proto, že by mohl působit preventivně proti snížení fungování mozku a jeho degeneraci související se stárnutím organismu. Vedle toho existuje možnost, že by mohl zlepšovat paměť, nicméně vliv kurkuminoidu na mozek vyžaduje ještě další, hlubší vědecký výzkum.
Zdravé srdce a cévy
Pozitivní vliv má kurkumin také na srdečně-cévní soustavu. Onemocnění srdce jsou celosvětově nejčastějším „zabijákem“. Kurkumin nicméně podle některých průzkumů napomáhá zvrátit degenerativní procesy srdeční oblasti. Jedním z faktorů, které na ně mají pravděpodobně vliv, je zlepšení fungování endotelu, „výstelky“ krevních cév. Právě dysfunkce endotelu bývá jedním z častých jevů provázejících srdeční onemocnění. Špatný endotel totiž může mít za následek neschopnost regulovat krevní tlak či srážlivost krve. Některé studie naznačují, že kurkumin vede ke zlepšení fungování endotelu, podobně jako pravidelná fyzická aktivita. Pro ochranu srdce je nicméně důležitá i jeho antioxidační kapacita.
V současnosti vědci zkoumají vliv kurkuminu na onkologická onemocnění. Poslední průzkumy naznačují, že by mohl snižovat nekontrolovatelné množení buněk typických pro rakovinu. Na potvrzení těchto domněnek je nicméně ještě třeba si počkat, stejně tak jako na podložení všech výše uvedených tvrzení a doložení těchto účinků u lidských pacientů.
Nejčastější mýty o opalování vyvráceny!
Opalovací sezóna se blíží, měli byste proto zrevidovat své znalosti ohledně slunečního záření a ochranou před ním!
Skoro všichni jsme „kyselí“. Seznamte se s nejčastějšími zdroji překyselení organismu
Stav latentního překyselení organismu je v dnešní společnosti poměrně častým fenoménem. Na vině je strava i vyčerpávající životní styl.
Bystrá mysl, zdravé srdce a dobrý zrak, to vše podpoří resveratrol
Resveratrol je nejčastěji k dostání v podobě doplňků stravy. Na „západě“ je velmi oblíbený, a to díky jeho pozitivnímu vlivu na celkové zdraví organismu, zejména na zpomalování stárnutí, kardiovaskulární soustavu, fungování mozku a také prevenci poškození oxidativním stresem.
Tipy na nejlepší velikonoční dárky z našeho e-shopu (aby vás nepokakal beránek!)
Velikonoce sice ohledně dárků a jejich darování nejsou tak intenzivní jako Vánoce, nicméně už naše babičky říkávaly, že na Velikonoce bychom také měli dostat nějaký, alespoň malinký dárek. To aby nás „nepokakal“ velikonoční beránek.
Tohle jsou ty největší chyby, které děláte při hubnutí
S jarem přichází změna. A není to zdaleka jenom o rozkvétajících květinách na zahrádce nebo jarním úklidu. Jaro je také obdobím, kdy se mnoho lidí soustředí na shazování zimních kil a „přípravu“ postavy na léto. Pokud chcete do léta zhubnout, přesvědčte se, zda neděláte některou z následujících chyb!