Myslíte si, že jsou pihy neškodné? Kdepak, může se z nich rozvinout i rakovina
Mnoho z nás má pihy již od dob svého dětství a považujeme je za normální součást života. Jenže ony se i ty roztomilé pihy mohou v průběhu času přetransformovat v něco velmi zlověstného…
Rakovina se totiž může klidně vyvinout i z obyčejné pihy! Řadíte-li se k pihaté části populace, je vhodné chodit jak na pravidelný screening (například při Dnu melanomu máte možnost navštívit screeningové stany ve většině velkých měst), tak sám za sebe kontrolovat, zda se u pihy nemění její tvar či vzhled.
Je více typů rakovin kůže, všechny ale vznikají z rozdílných buněk v epidermis
Nejčastější jsou nemelanomové typy rakoviny, které například ve Velké Británii postihují zhruba 100 000 lidí ročně a jedná se o vůbec nejčastější typ rakoviny kůže u bělochů. Každoročně dochází v Evropě, USA, Kanadě a Austrálii ke zvyšování výskytu tohoto onemocnění. Riziko vzniku roste se zvýšeným slunečním zářením, zejména pak u lidí se světlým tónem pleti a na částech těla, na které ultrafialové záření dopadá nejvíce.
Chraňte svou pleť širokospektrálním opalovacím krémem, který chrání proti UVA i UVB zářením!
Mezi tento typy rakoviny patří bazocelulární, který se rozvíjí v buňkách v bazální vrstvě kůže (nejhlubší části epidermis), a spinocelulární karcinom, který se formuje v dlaždicovitých buňkách ve svrchní vrstvě epidermis. Bazocelulární se jeví jako jemně lesklý s rychlým růstem, spinocelulární karcinom se projevuje začervenalými, šupinatými oblastmi na pleti a objevit se může na uších, ústech i mukózních membránách v nose.
Obě tato onemocnění lze snadno léčit a nemají tendenci rozšiřovat se do dalších částí organismu, nebývají proto považovány za vážné.
Maligní melanom je problém
Nebezpečným typem rakoviny kůže je maligní melanom, který se rozvíjí v melanocytech, pigmentových buňkách. I zde však rozlišujeme více druhů.
My se dnes zaměříme zejména na ten, který se rozvíjí z pih, a je znám pod pojmenováním povrchně se šířící melanom. Patří mezi nejčastější a bohužel také nejsmrtelnější formu tohoto onemocnění.
Protože pihy pronikají hlouběji do kožní tkáně, rakovinné buňky se mohou rozšiřovat velice rychle skrze krev a lymfu a infikovat tak další oblasti těla. Od 70. let se výskyt maligního melanomu v Evropě takřka ztrojnásobil, a tím pádem se tento typ rakoviny šíří zdaleka nejrychleji oproti ostatním známým onkologickým onemocněním. Čísla ukazují na velkou disproporci, kdy se tento typ rakoviny objevuje velmi často u mladých osob. Podle dermatologů je na vině zejména nadměrné opalování i v časech, kdy se na slunce nedoporučuje chodit (tj. mezi 11. a 16. hodinou), spojené s nedostatečným používáním přípravků na opalování s SPF. Kapitolou samou pro sebe jsou samozřejmě také návštěvy solárií, které lze v současnosti považovat za vhodné pouze na výslovné doporučení dermatologa při různých ekzematických i jiných onemocněních kůže.
Jedinou prevencí je omezení slunění a vysoký stupeň SPF ochrany. Vyzkoušejte opalovací krém, který blokuje UVA i UVB záření!
Dermaheal opalovací krém SPF 50 Opalovací krém, který nejen, že vás ochrání před UVA a UVB zářením, ale dokonce bojuje proti vráskám a krásně hydratuje pleť? Jestli se chystáte na pořádnou „opalovačku“, je Dermaheal opalovací krém SPF 50 tím pravým přípravkem pro vás! 990 Kč
Fatální důsledky
Úmrtnost je u těchto rakovin skutečně vysoká, zejména z důvodu rychlého šíření v organismu. Na tento typ rakoviny umírá jeden ze čtyř pacientů.
Lentigo maligna melanom je další typ rakoviny kůže, kterým trpí zhruba desetina pacientů s maligním melanomem. Nejčastěji se objevuje u starších lidí v důsledku vystavování pleti slunečnímu záření po dobu celého života. Poškození pleti slunečním zářením může zůstat po desítky let nepovšimnuto. V současnosti se nicméně objevují i případy tohoto typu melanomu u mladších osob, což je dalším dokladem toho, že rakoviny kůže u mladších ročníků skutečně přibývá.
Důvodem rozvoje tohoto typu rakoviny bývá často několikanásobné spálení kůže na slunci v dětském věku, společně v kombinaci s dalším vystavováním pleti slunečnímu záření (může se jednat i o lyžařský výlet, pozor!). Lentigo maligna melanom se rozvíjí pomaleji než povrchně se šířící melanom, nachází se spíše ve svrchních vrstvách pleti.
Další příčinou nárůstu tohoto onemocnění je také to, že ještě v polovině 90. neměly opalovací krémy filtry na UVA záření, pouze na UVB. Dříve nebylo UVA považováno za výrazný problém. Nyní však již víme, že jsou to právě tyto ultrafialové paprsky, které jsou hlavním faktorem rozvoje rakoviny kůže a předčasného stárnutí pleti.
Slunění se je pro nás v současnosti naprosto běžnou záležitostí, přičemž se mnohdy vyhýbáme doporučení lékařů, abychom na slunci alespoň netrávili čas v hodinách, kdy je záření nejintenzivnější. Trávíme na slunci mnohem více času než předchozí generace. Ale stále nebereme ochranu pleti před slunečním zářením dostatečně důsledně. Máte-li obavy ohledně svých znamének, dejte si je prošetřit. I nevinně vypadající piha může totiž spustit velký problém! Rakovinu pleti je možné eliminovat, přijde-li na ni lékař včas. V opačném případě může skončit fatálně…
Využijte síly krému Advanced Day Total Protect, který nejen, že chrání před UVA/UVB paprsky, ale zároveň působí proti vráskám!
ADVANCED DAY TOTAL PROTECT ADVANCED DAY TOTAL PROTECT zvládne všechno – maximální ochranu pleti, hydrataci i omlazení. Nic víc nepotřebujete, o všechno se postará tento denní krém s SPF 30 a pětihvězdičkovou UVA ochranou a dalšími aktivními látkami. Vaše pleť bude dokonale chráněná a vyživená. 1 780 Kč
Jak se vypořádat s hyperpigmentací? Udělejte si v tom pořádek
Ačkoliv je hyperpigmentace jedním z nejčastějších problémů, které se na pleti mohou projevit, je velmi složité ji léčit a zbavit se jí. Právě proto má pak negativní vliv na sebevědomí a život jedince.
Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je?
Pokud se řadíte k milovníkům zimních sportů, zbystřete! Škodlivému ultrafialovému záření jste totiž na svahu vystaveni násobně více, než když například jdete ve městě na nákup, a to i za předpokladu, že vám na cestu svítí sluníčko. Jak je to možné?
Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?
Často se tvrdí, že za tmavými kruhy pod očima stojí únava, příliš velké pracovní vypětí nebo to, že jste „čarovali“ dlouho do noci a šli pozdě spát. Může to být sice pravda, ale velkou roli tu hrají i geny. Jak tedy přesně ony nepříjemné tmavé skvrny pod očima a kolem očí vznikají?
Hormonální antikoncepce ovlivňuje vaši pleť. A ne málo!
Antikoncepční pilulky působí primárně proti početí, protože však zahýbají hladinou hormonů v celém organismu, nelze jejich komplexní působení brát na lehkou váhu. Na tělo totiž mohou mít celou škálu účinků, některé pozitivní a některé spíše negativní.
Kyselina kójová se sice získává z plísně, ale pomůže vám k zářící porcelánové pleti
Skutečnost, že se nějaká kosmetická substance získává z plísně či houby, nepůsobí zrovna jako lákadlo. Když ovšem dáte kyselině kójové šanci, dokáže vás zbavit nepříjemných projevů nadměrné pigmentace a navíc její používání působí i jako prevence vzniku nehezkých tmavých skvrn.