Hormonální antikoncepce ovlivňuje vaši pleť. A ne málo!
Antikoncepční pilulky působí primárně proti početí, protože však zahýbají hladinou hormonů v celém organismu, nelze jejich komplexní působení brát na lehkou váhu. Na tělo totiž mohou mít celou škálu účinků, některé pozitivní a některé spíše negativní.
Mezi ty nejčastější negativní patří vznik tmavších skvrn na pokožce, bolesti hlavy, citlivost poprsí, nevolnost a nebo snížené libido. Na druhou stranu může hormonální antikoncepce napomoci ustálení menstruačního cyklu a omezit nepříjemné pocity způsobené premenstruačním syndromem. Jak ovšem hormonální antikoncepce ovlivňuje naši pleť?
Méně akné
Jako by nestačil diskomfort spojený s menstruací jako takovou, zvyšuje se v tomto období také riziko, že se na pleti objeví akné.
Za všechno mohou hormony! V tomto případě ty, které jsou považovány za mužské. I v ženském organismu se totiž androgeny produkují, a zrovna v období před menstruací mají na svědomí zvýšenou produkci kožního mazu. Ten je sice pro pleť důležitým ochranným prvkem, nicméně když je ho příliš, dokáže ucpávat póry a způsobuje tak pupínky.
A jakou roli hrají v tom všem antikoncepční pilulky? V některých případech totiž jejich konzumace snižuje schopnost androgenů stimulovat tvorbu nadbytečného kožního mazu, což v důsledku vede k redukci projevů akné. Ve Spojených státech amerických dokonce některé ze značek hormonální antikoncepce schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv jako prostředky pro léčbu akné.
Zbavit akné se můžete i s naším vánočním balíčkem pro redukci akné!
Mastná pleť
Pilulek hormonální antikoncepce existuje nezměrné množství. Každý typ je jiný, a proto každý typ ovlivňuje ženské tělo trochu jinak.
Jak jsme zmínili výše, ovlivňuje hormonální antikoncepce v organismu hladiny androgenů. Nemusí ji však vždy ovlivňovat tak, jak bychom si představovali. Může se stát, že se hladiny androgenů nekontrolovatelně „rozhodí“ a dojde naopak ke zvýšení produkce kožního mazu, a nikoliv jejímu snížení. Organismus si obvykle na hormonální antikoncepci zvykne, nicméně toto „zvykání“ nemusí nutně proběhnout se dne na den, a i zvýšená mastnota pleti tak může přetrvávat déle.
Tmavé skvrny
Melasma se sice někdy nazývá „maskou těhotenství“, ale objevuje se také u řady žen, které těhotenstvím neprošly. Pro melasmu je typický vznik tmavších skvrn na místech pleti, která jsou nejvíce vystavována slunečnému záření, například na obličeji.
Proč se melasmě s angloamerických zemích přezdívá maska? Protože typicky pokrývá oblast od horního rtu až k čelu a je často symetricky roztažená stejně na obě strany obličeje.
Vznik melasmy je svázán s ženskými hormony, proto jsou jí nejčastěji postiženy těhotné ženy, ženy, které berou hormonální antikoncepci a ženy podstupující hormonální substituční terapii.
Nadměrný růst chloupků a vousů
Odstraňování chloupků je sice procedura na čas náročná, leč pro mnoho žen nezbytná. Daleko náročnější je ovšem pro ženy, které trpí hirsutismem, tedy nadměrným růstem tvrdých, tmavých chloupků na nežádoucích oblastech těla, například na obličeji, zádech, poprsí a břiše.
Tento stav není zdaleka tak neobvyklý, jak se může zdát. Často bývá spojen se syndromem polycystických vaječníků, který stimuluje v organismu zvýšenou produkci androgenů. Jak to všechno souvisí s hormonální antikoncepcí? Jsou to právě antikoncepční pilulky, které jsou schopny produkci androgenů regulovat, a tím pádem regulují i nepříjemné projevy hirsutismu.
Kyselina kójová se sice získává z plísně, ale pomůže vám k zářící porcelánové pleti
Skutečnost, že se nějaká kosmetická substance získává z plísně či houby, nepůsobí zrovna jako lákadlo. Když ovšem dáte kyselině kójové šanci, dokáže vás zbavit nepříjemných projevů nadměrné pigmentace a navíc její používání působí i jako prevence vzniku nehezkých tmavých skvrn.
Proč vám doplňky stravy mohou (doslova) zachránit kůži?
Kůže je největší tělesný orgán zodpovědný za množství funkcí, který je ale zároveň velmi zranitelný. Různá kožní onemocnění mohou signalizovat jak vážný problém v organismu, tak třeba nedostatek některé z důležitých látek ve stravě.
Keloidní a hypertrofická jizva není totéž!
Mnoho lidí se domnívá, že keloidní jizvy a hypertrofické jizvy jednou jsou. To je ale omyl. Mají sice společné znaky, ale zároveň se od sebe také liší. A to dost zásadně.
Léto je za námi. Co na vaší pleti napáchalo?
Člověk se vždy celou zimu těší, až začne svítit sluníčko a léto se naplno rozjede. Jenže pozor, léto není zrovna příznivé roční období vzhledem k vaší pleti. Nyní, na začátku podzimu, je proto třeba napravit, co vám léto na pleti způsobilo. A že toho není málo! Co všechno se na vaší pleti může v létě objevit?
Zbavte se nadobro jizev. Máme pro vás seznam možných ošetření
Předně je potřeba zdůraznit, že žádná procedura ani látka nedokáže již vytvořenou jizvu kompletně zneviditelnit. Každopádně ale lze poměrně efektivně pracovat s její viditelností.