Černá slupovací maska s aktivním uhlím. Jak působí proti akné a rozšířeným pórům?
Aktivní uhlí se v minulosti využívalo jako univerzální protilátka při otravách jídlem a jedy, nebo pro filtraci vody. Jeho využití ale sahá mnohem dále. Třeba do kosmetiky. Užít si jej můžete v moderních černých maskách, které stahují a čistí rozšířené póry a redukují akné a lesk pleti.
Aktivované uhlí je jemný černý prášek, který vzniká z kokosových skořápek, ropného koksu, rašeliny, uhlí nebo jiného organického materiálu, třeba pecek různých plodů či pilin.
Aktivní uhlí v černé masce Medik8 se získává z asijského bambusu. Bambus je nejrychleji rostoucí dřevinou světa. Podobně jako traviny po odříznutí lodyhy opětovně dorůstá z již vytvořených kořenů. Díky tomu je jeho produkce udržitelná a přívětivá vůči životnímu prostředí. K jeho sklizni dochází po pěti letech růstu, pro zpracování je typické pálení v peci, v níž teplota přesahuje hodnotu 1000°C. Po rozdrcení vzniká jemný prášek.
A co znamená označení aktivované?
K aktivaci uhlí dochází párou, jež se prohání přes jemný prášek. Na povrchu prachových částic utváří miliony drobných otvorů, což zásadně navyšuje povrchovou plochu uhlí. Na jeden gram tohoto černého prášku připadá plocha 200 m2, což je větší plocha než fotbalové hřiště!
Díky tomuto nárůstu povrchu je aktivované uhlí mimořádně účinné, co se týče čištění pleti. Do svých drobných pórů uzamyká toxiny a další nečistoty procesem adsorpce. Za ni jsou zodpovědné tzv. Van Der Waalsovy síly, které na základě elektrostatického náboje přimykají tyto drobné částice k povrchu pórů uhelného prášku. Aktivované uhlí má negativní náboj, oproti tomu cizorodé částice náboj pozitivní. A pozitivní a negativní náboje se, jak známo, přitahují.
Zbaví vás nečistot
O jaké nečistoty se jedná? Organické nečistoty s uhlíkovým základem, bakterie, těžké kovy i potenciálně škodlivé molekuly, jako třeba chlór, stejně jako oleje, tedy kožní maz. Jakmile k sobě toxiny aktivované uhlí přimkne, uzamyká je na svém povrchu, a následně je snadno smyto z povrchu kůže. Ta je díky tomu pročištěná, povrchově sjednocená a vyhlazená.
Černá maska ale zdaleka není jen aktivované uhlí, ačkoliv díky němu získává svoji obvyklou tmavou barvu. Gelovité konzistence, kterou získá prášek po smíchání s vodou, by nebylo možné dosáhnout, kdyby prášková směs neobsahovala alginátovou směs získávanou z mořských řas a síranu vápenatého.
Mix s vodou a lehký gel
Po smíchání s vodou se na sebe totiž naváží molekuly alginu a síranu, které tekutou směs promění v lehký gel. Ten již k sobě díky obsahu aktivního uhlí po nanesení na pleť přitahuje nečistoty a pokožku čistí, do pleti zároveň difuzí vpouští aktivní látky. Protože je bohatý na vodu, pleť nevysušuje, ale naopak obnovuje její hydrataci, a zároveň umožňuje též její zásobení kyslíkem.
Jak je gel vystavován působení vzduchu, vysouší se a na pleti tuhne. Po vyschnutí tak můžete celou maskou tahem z pleti snadno stáhnout. Bez nepříjemného pnutí či štípání, a samozřejmě bez přesušení pokožky.
Pozitivní vliv má aktivované uhlí a černá slupovací maska především na aknózní pleť nebo v případě rozšířených, zanesených pórů. Jak s těmito problémy s pletí dále bojovat, to si přečtěte v našem článku na toto téma. A v naší kategorii Rozšířené póry najdete nejlepší kosmetické produkty pro řešení tohoto problému.
Jak se zbavit rozšířených pórů?
Rozšířené póry a černé tečky: Zbavte se jich definitivně! Mezi nejčastější problémy s pletí, kterých se lze zároveň jen velmi těžko zbavit, patří tzv. „černé tečky“ (komedony) a rozšířené póry. Stoprocentně je odstranit, to není nic jednoduchého. Ač už možná máte pocit, že jste zkusili všechno a ony stále nemizí, nevěšte hlavu! Rozšířené póry redukovat lze, ale je třeba produkty používat pravidelně a dlouhodobě, aby bylo zlepšení vidět.
Univerzální protijed
Podobně jako na pleti působí aktivované uhlí také v organismu. Právě odtud pramení jeho označení univerzální protilátka. Především ve střevech na sebe totiž naváže potenciálně škodlivé či přímo jedovaté částice a zabrání jejich vstřebání skrze stěnu střeva do těla.
Samo aktivované uhlí se ale do organismu skrze střevo nevstřebává, ale pouze jím prochází. Nic na této skutečnosti nemění ani to, zda jsou či nejsou na něj navázány jiné toxiny. V případě, že navázány jsou, jsou z těla vyloučeny vylučovací soustavu, aniž by mohly škodit zdraví.
Filtrace vody i bělení zubů
Aktivované uhlí navíc může podporovat fungování ledvin, jelikož stimuluje vylučování toxinů z těla. Prospěšné tak může být zejména v případě chronických onemocnění těchto orgánů. Dle některých názorů napomáhá vyrovnat aktivované uhlí také hladinu cholesterolu.
Kromě toho se aktivní uhlí využívá pro filtraci a pročištění vody, použití nachází také ve stomatologii a dentální hygieně, kdy je zejména v posledních letech oblíbených prostředkem, jak účinně, ale zároveň s využitím přírodní látky vybělit zuby.
Hyperpigmentace vás zbaví oxyresveratrol. Šanci dejte také vitamínu C
Nadměrná pigmentace je prevít. Jak se na pleti jednou objeví, je dost těžké se jí zbavit. Klíčová je v jejím vzniku prevence, tedy důsledná ochrana před ultrafialovým zářením. Když už ale tmavé skvrny na pleti máte, prevence není dostačující a je třeba přistoupit k akčnímu plánu.
Alkohol v péči o pleť. Škodí nebo pomáhá?
S alkoholem v péči o pleť to není jednoduché, názorů na něj se vyskytuje celá řada. Je tedy pro pleť opravdu tak špatný, jako tvrdí někteří, nebo je to celé trochu jinak?
S růžovkou bojuje více než 415 milionů lidí. Řada z nich však na léčbu rezignuje
Včasná diagnóza a následná terapie je přitom jedinou možností, jak progresi tohoto kožního onemocnění, které se v rozvinutých stádiích pojí i s výrazně negativním psychosociálním dopadem, zastavit či zpomalit.
Suchá pleť trápí velkou část populace. Její stav se s podzimem a zimou zhoršuje
Podzim a zima jsou pro pleť náročná období. Dokonce i normální pleť je během nich často suchá a pnoucí. A co pak mají říkat nositelky a nositelé suchého typu pleti… Suchá pleť se naštěstí neřadí k neřešitelným problémům.
Ceramidy v kosmetice zbaví vaši citlivou či suchou pleť vrásek
Ceramidy jsou součástí pleti, což ale neznamená, že není potřeba je již do pokožky dodávat. Napomáhají totiž zadržovat vláhu, posilují ochrannou bariéru pokožky a podporují její vypnutý a zpevněný vzhled.