S růžovkou bojuje více než 415 milionů lidí. Řada z nich však na léčbu rezignuje
Včasná diagnóza a následná terapie je přitom jedinou možností, jak progresi tohoto kožního onemocnění, které se v rozvinutých stádiích pojí i s výrazně negativním psychosociálním dopadem, zastavit či zpomalit.
Podle nové studie provedené v dánské Kodani trpí nějakou formou rosacey více než 415 milionů lidí po celém světě. Vedoucí lékař studie, Dr. Jacob Thyssen porovnal 32 celosvětově provedených studií, které obsáhly na 26,5 milionu pacientů, z nichž 0,09 % až 22,41 % trpí či trpělo nějakým způsobem růžovkou. V průměru pak podle jeho zjištění rosaceou trpí 5,46 % populace, z čehož při zohlednění celkového množství zkoumaných osob ve všech studiích vychází ohromující počet– téměř půl miliardy!
Ačkoliv je rosacea poměrně častým onemocněním, odbornou dermatologickou pomoc podle této studie vyhledává minimum osob, jen zhruba 18 %. Pro úlevu od nepříjemných symptomů onemocnění je nicméně péče o postiženou pleť nezbytná.
Začíná to začervenáním
Toto chronické zánětlivé onemocnění kůže se objevuje na obličeji a je pro něj typické zarudnutí (erytém) kůže na středu obličeje, primárně na nose, tvářích, bradě a na čele. Toto zarudnutí má tendenci se vracet s větší a větší intenzitou. Postupem času pak erytém zůstává na kůži viditelný neustále, zarudnutí má výraznější barvu, na kůži začínají být viditelné také krevní cévy.
Běžné zarudnutí se navíc v průběhu času mění, objevovat se bez optimální terapie začíná také vystouplá vyrážka, zprvu v podobě jemné krupice na kůži, která se posléze zvýrazňuje a prostorově zviditelňuje. V místech, kde byly viditelné cévy, se objevují pupínky zvané papuly a bez žádoucí léčby mohou na kůži vznikat i větší boláky, jež mohou v extrémním případě v oblasti nosu zapříčinit jeho zvětšení, tzv. rhinophyma. Asi u poloviny pacientů rosacea nepostihuje pouze kůži, ale také oči, které bývají začervenalé a podrážděné.
Kde se růžovka bere?
Jako u většiny kožních problémů se jedná o onemocnění multifaktoriální. Vliv může mít poškození imunitního či nervového systému, špatný stav krevního řečiště v obličeji a samozřejmě genetika, kromě toho také přítomnost mikroorganismů nebo roztoče Demodex mites, trudníka tukového.
Imunitní systém je rozhodně v příčinách číslem jedna. V poslední době se na zkoumání jeho vlivu na růžovku zaměřuje řada studií. Došlo mimo jiné k objevu, že pacienti s růžovkou mají v pleti výrazně vyšší koncentraci katelicidinu, který podporuje zánětlivé změny v kůži. Když se k tomu připojí genetická náchylnost k onemocnění a nedobrý stav krevních cév, k erytému není daleko.
Pozornost se nicméně v současnosti upírá také na zmiňovaného roztoče, trudníka tukového. Ten se vyskytuje v populaci v kůži, u pacientů s rosaceou se nicméně vyskytuje v populacích mnohem vyšších. Předpokládá se, že imunitní odpověď na tohoto roztoče společně s bakteriemi může vyvolávat zarudnutí, nebo vznik pupínků na pleti.
Přečtěte si o nejčastějších spouštěčích růžovky:
Symptomy růžovky nejsou jen červené tváře. My naštěstí víme, jak se jich zbavit Jestli jste si mysleli, že růžovka, či rosacea, znamená, že vám po pobytu v zimě zčervenají tváře, jste vedle jak ta pověstná jedle. Růžovka má mnoho projevů, které jsou často mnohem nepříjemnější, než jen probarvená tvář.
Poprvé se růžovka objevuje typicky po dosažení třicátého roku věku. Zpočátku může připomínat třeba spálení od sluníčka nebo začervenání pleti. To ovšem samo po nějaké době vymizí, díky čemuž nezavdává podnět k hlubšímu zájmu. Erytém se nicméně začíná objevovat stále častěji a častěji, a nejen to, zarudnutí na pleti přetrvává vždy o něco déle. Na kůži začínají být viditelné cévy a bez léčby se objevují pupínky a pustuly, které se prostorově rozšiřují, výjimkou nebývá ani jejich svědění či pálení.
Předsudky existují, o to důležitější je terapie
Vzhledem k progresivnímu vývoji onemocnění je důležitá správná diagnóza a včasné zahájení terapie. Čím dříve se totiž o růžovku začnete starat, tím rychleji se minimalizuje vznik jejích viditelných známek, které mohou velmi negativně působit na psychiku jedince.
Víte, že v důsledku růžovky mohou lidé na okolí působit dokonce méně inteligentně?
Kvůli růžovce působí lidí méně úspěšně i méně inteligentně, říká nový průzkum Ve všech situacích, od pohovorů do nové práce až po první rande je vhodné vyvolat pozitivní první dojem. Jak moc ale ovlivňuje první dojem kožní onemocnění rosacea, pro něž je typický vznik začervenalých skvrn na pleti a pupínků? Na to se pokoušel najít odpověď nejnovější průzkum.
Podobně jako s řadou dalších kožních onemocnění, také s růžovkou se pojí řada předsudků. Jedním z nejběžnějších je, že rosacea je nemocí alkoholiků a konzumentů alkoholu vůbec. Faktem zůstává, že konzumace alkoholu stav růžovky zhoršuje, rozhodně však není pravidlem, že se objevuje výrazně u osob, které pijí pravidelně alkohol. Se stejnou razancí se může objevit klidně u abstinenta. Stejně tak není rosacea způsobená špatnou osobní hygienou. Mytí pleti a čistota na její rozvoj vliv skutečně nemá.
Znáte tyto slavné osobnosti, kteří trpí růžovkou?
Bill Clinton, princezna Diana, burleskní tanečnice Dita Von Teese, herečka Cynthia Nixon.
Suchá pleť trápí velkou část populace. Její stav se s podzimem a zimou zhoršuje
Podzim a zima jsou pro pleť náročná období. Dokonce i normální pleť je během nich často suchá a pnoucí. A co pak mají říkat nositelky a nositelé suchého typu pleti… Suchá pleť se naštěstí neřadí k neřešitelným problémům.
Ceramidy v kosmetice zbaví vaši citlivou či suchou pleť vrásek
Ceramidy jsou součástí pleti, což ale neznamená, že není potřeba je již do pokožky dodávat. Napomáhají totiž zadržovat vláhu, posilují ochrannou bariéru pokožky a podporují její vypnutý a zpevněný vzhled.
Ženšen je přímo studnice zdraví. A zbaví vás i tmavých fleků na pleti
Červený ženšen neboli panax ginseng je jednou z nejdůležitějších rostlin tradiční čínské medicíny, ne-li nejdůležitější. Není se čemu divit, na celý organismus má totiž veskrze pozitivní vliv. Při topické aplikaci navíc působí proti nadměrné pigmentaci a vráskám.
Proti akné, vráskám a unavené pleti zakročí kyselina salicylová
Pokud se vám nepozdává, že byste si na pleť měli dávat kyselinu, tak vězte, že ta salicylová vaší pleti jedině prospěje. Prospěšná není pouze vůči mastné pleti s akné, ale napomůže i u jiných nedostatků. A navíc je její použití bezpečné.
Proti nadměrné pigmentaci zakročte kurkumou
Kurkuma nejen, že je lahodné koření a zároveň ingredience, kterou byste měli konzumovat pro dokonalou chuť a bezpočet zdravotních benefitů, ale při topické aplikaci si dokáže poradit i s nadměrnou pigmentací.