Pro krásné řasy a vlasy, ale omlazení poskytne i pokožce. Sójový olej!
Sójový olej se zdaleka nepoužívá jen na vaření, ale také coby anti-aging ingredience v kosmetických produktech. Nepodporuje ale jen zdraví pleti, prospěšný je i vlasům, řasám a obočí.
Oblíbený rostlinný olej se získává extrakcí semen sóji luštinaté. Typicky má tmavě žlutou nebo lehce zelenkavou barvu. Sója je dodnes jedním z hlavních rostlinných potravinových zdrojů v Číně, není proto divu, že její první použití lze datovat zhruba do 11. století před Kristem právě sem, do Číny, konkrétně na její severovýchod. V Asii, která je jejím domovem, je tradice jejího pěstování a využívání delší, do Evropy a Severní Ameriky si našla cestu až v 18. století.
Pozor na hydrogenaci
Sójový olej je významnou součástí především severoamerické stravy. Cirka jeho polovina nicméně prochází procesem hydrogenace, kdy se zdravé nenasycené mastné kyseliny mohou přeměňovat na zdraví škodlivé trans mastné kyseliny. Proč hydrogenace? Prodlužuje trvanlivost a navyšuje stabilitu jinak nestabilního sójové oleje.
Sójový olej se nicméně nevyužívá jen jako rostlinný olej v potravinářství k přímému prodeji, může být také primární složkou biopaliv. V našich končinách nicméně toto prvenství přebírá brukev řepka olejka.
Důležitý zdroj lecitinu
Ze sójového oleje se také získává lecitin, který se využívá jako emulzifikátor a zvlhčovač (lubrikant) v řadě jídel, ale i průmyslu či farmacii. Třeba v čokoládové tyčince zůstanou díky lecitinu propojená čokoláda a kakaové máslo. Sójový olej najdeme v majonéze či margarínech a coby součást vysoce průmyslově zpracovaných potravin.
Nabitý živinami
Sójový olej obsahuje antioxidanty, vitamíny E a K, a také řadu fytochemikálií, především isoflavony, saponiny, fytosteroly a fenolické kyseliny. Z nenasycených mastných kyselin obsahuje důležitou omega-6 mastnou kyselinu linolovou.
Co se týče isoflavonů, obsahuje sójový olej daidzein, genistein a glycetein, které hrají významnou roli v ochraně kardiovaskulární soustavy a podle některých zjištění působí také protirakovinně.
Saponiny patří mezi antioxidační steroly, které se podílí na prevenci rakoviny tlustého střeva a kardiovaskulárních onemocnění, protože ve střevě reagují s cholesterolem, a brání tak jeho vstřebávání. Fytosteroly v sójovém oleji najdeme čtyři: brasikasterol, kampeserol, sitosterol a stigmasterol, které působí všechny antioxidačně a vykazují jistý stupeň ochrany tkání před rakovinou.
Z fenolických kyselin v sójovém oleji stojí za zmínku kyselina chlorogenová, ferulová, elagová a kávová, které působí taktéž antioxidačně a protizánětlivě.
S tímto složením je jasné, že na organismus musí mít sójový olej veskrze pozitivní efekt. Jaký? Snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu, čímž brání ucpávání tepen, nepřímo tak snižuje krevní tlak a podporuje zdraví kardiovaskulární soustavy. Obsažené isoflavony podporují zdraví kostí a brání rozvoji osteoporózy.
Podporuje krásné vlasy
Sójový olej je tedy dobrým zdrojem zdravých tuků, neprojde-li hydrogenací. Nás ale nezajímají ani tak jeho nutriční hodnoty jako to, jak působí na pleť a vlasy, zkrátka coby složka kosmetických produktů.
Vlasy vypadávají mužům i ženám, bez ohledu na věk. Na padání vlasů se podílí řada faktorů, především hormony, ale i stres, nedostatek některých důležitých živin či další vnější i vnitřní faktory.
Proč padají vlasy? Přečtěte si o tom:
19 (překvapivých) důvodů, proč vám padají vlasy Možností, proč vaše kštice není, co bývala, je spousty. Některé z nich by vás navíc ani nenapadly!
To všechno může ovlivnit nejen vypadávání vlasů, ale také jejich kvalitu, rychlost růstu či šedivění. Sójový olej má na kštici prokazatelný pozitivní vliv. Zvětšuje totiž podíl aminokyselin a molekul keratinu ve vlasovém vláknu, které posiluje od jeho kořínků. Vlasy jsou zářivě lesklé a zpevněné.
Získejte dlouhé řasy a husté obočí
Podobně výživně sójový olej působí nejen na vlasová vlákna, ale také na jednotlivé brvy v obočí a řasy. Podporuje jejich elasticitu, stimuluje růst a při pravidelné aplikaci zlepšuje jejich vzhled.
Pozitivní účinek má nicméně sójový olej též na pleť. Zodpovědná je za to nejen kyselina linolová, ale také další obsažené aktivní látky.
Podporuje ochranu pleti před slunečními paprsky
Jeho složení napomáhá ochraně pleti před škodlivými UVB paprsky a zánětem daným útoky volných radikálů, snižuje také transepidermální ztrátu vody a podporuje obnovu kožního pláště. To vše vede k rozjasněnému vzhledu pleti, jež je dostatečně hydratovaná a vypnutá s vyplněnými vráskami.
Aplikace sójového oleje navíc podporuje zachování kolagenu a elastinu v kůži, čímž se nepřímo podílí na jejím omlazení a přímo na zachování jejího mladistvého vzhledu.
Pozitivně působí sójový olej také na pleť spálenou od sluníčka. Obsažený vitamín E je pro ni doslova pohlazením, stimuluje její hojení a regeneraci. Zajímavé je to, že ač se jedná o olej, prospěšný může být pleti s akné, jež redukuje a celkově zlepšuje tonus problematické pleti s nedokonalostmi.
Dermaheal Total Care Skin Solution Slovo „Total“ není v názvu náhodou. Pokud toto tonikum budete mít nablízku, nezaskočí vás téměř žádný problém s pletí. Buďte vždy krásná a vždy připravená díky tomuto komplexnímu toniku! 1 195 Kč
Chystáte se na chemický peeling či laserové omlazení?
Naslouchejte samozřejmě doporučení svého lékaře, zároveň si ale už teď můžete přečíst, jak by měla vypadat vaše péče o pleť po estetickém ošetření.
Vitamín B3 alias niacin pro omlazení pleti i fungující mozek
Niacin čili vitamín B3 je ve vodě rozpustná živina, kterou můžeme získat konzumací poměrně různých potravin. Mezi nejlepší zdroje patří maso, houby, tučné mořské ryby či semínka. Jak naznačuje označení vitamín B3, patří niacin do B-komplexu, skupiny vitamínů B, jako například thiamin (B1), riboflavin (B2), pyridoxin (B6) či kyselina pantotenová (B5).
Vitamín F posílí vaši pleť a dodá jí hydrataci
Vitamínů existuje celá řada a aby se nich a jejich účincích člověk zorientoval, vyžaduje to notnou dávku studia. Některé z vitamínů jsou navíc svým označením poměrně matoucí. Jako právě zmiňované „efko“.
Vitamínu C na pleť existuje více druhů. Který je nejlepší?
Vitamín C je pro organismus i pro pleť dokonalá vitamínová bomba. Co se topické aplikace týče, na výběr máte hned z několika typů vitamínu C. V čem se mezi sebou liší a pro co jsou jednotlivé typy vhodné?
Dokonalá ochrana pleti díky extraktu z moringy
Moringa je známá jako superpotravina. Dochutíte s ní skvělé jídlo, po jehož konzumaci budete těžit z pozitivního vlivu, který má moringa na organismus, a dokonce ji můžete zahrnout i do své péče o pleť, kterou chrání a vyživuje. Prostě multifunkční superstar.