Skupina esenciálních mastných kyselin, které je třeba organismu pro jeho správné fungování dodávat
Omega-6 nenasycené mastné kyseliny jsou nezbytné pro zdraví lidského organismu. Tělo si je ale nedokáže samo vyrobit, proto je třeba konzumovat jich dostatečné množství ve stravě. Spolu s omega-3 mastnými kyselinami hrají omega-6 mastné kyseliny klíčovou roli ve fungování mozku, potřebné jsou pro normální růst a vývoj. Stimulují růst a obnovu kůže a vlasů, podporují zdraví kostí a reprodukční soustavy a regulují metabolismus.
Důležitá je zejména vyváženost stravy a obsahu omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Omega-3 napomáhají snižovat záněty v těle, zatímco omega-6 mohou naopak záněty stimulovat.
Poměr omega-3 ku omega-6 by se měl pohybovat mezi 2:1 a 4:1.
Ne všechny omega-6 mastné kyseliny jsou ale původcem zánětů. Prospěšné jsou zejména omega-6 mastné kyseliny v podobě kyseliny linolové, která se v organismu přeměňuje na kyselinu gamma-linolenovou (GLA), která naopak působí proti zánětům. Její derivát DGLA je vůči zánětům ještě účinnější. Vznikat může, je-li ve stravě dostatek hořčíku, zinku, vitamínu C, B3 a B6, které konverzi GLA na DGLA podporují.
Jak podporují omega-6 mastné kyseliny zdraví?
- Diabetická neuropatie: užívání GLA může snižovat symptomy nervové bolesti
- Revmatoidní artritida: omega-6 mohou snižovat bolesti, otoky a ranní tuhnutí kloubů
- Alergie
- ADHD: podle klinických studií mají děti trpící poruchami pozornosti nižší hladiny omega-3 a omega-6 mastných kyselin a studie naznačují, že užívání suplementů může zlepšit symptomy onemocnění
- Hypertenze: v kombinaci s omega-3 mohou omega-6 snižovat vysoký krevní tlak
- Osteoporóza: studie naznačují, že osoby s nedostatkem esenciálních mastných kyselin (omega-3 a omega-6) jsou náchylnější k úbytku kostní hmoty
Nejlepší zdroje omega-6 mastných kyselin
- Rostlinné oleje (slunečnicový, sójový, sezamový, kukuřičný)