Thuja Orientalis, rostlina mající řadu pozitivních vlivů na lidský organismus
Pro zerav východní se v latině vžilo označení strom života. Již to evokuje, jak blahodárně působí a jaké léčivé vlastnosti skýtá. Thuja čili túje patří mezi stálezelené jehličnany z rodiny cypřišů. Dorůstat může až délky dvaceti metrů. Její listy mají na povrchu šupinky, kůra je rudo-hnědá.
Účinný olej
Pro výtažky se využívají mladé větvičky, kůže a listy. Esenciální olej ze zeravu se získává parní destilací z listů, kůry a větviček. Olej je buď zcela průsvitný nebo lehce zažloutlý se svěží kafrovou vůní. Ve vysoké koncentraci obsahuje látku thujon, která je vysoce toxická, a může tvořit až 65 % oleje. Dalšími aktivními látkami jsou seskviterpeny, flavonoidy, klihové látky, taniny a sacharidy.
Pro terapeutický efekt využívali zerav po staletí američtí Indiáni, od nichž jejich vědomosti převzali i evropští osadníci. Vývar z mladých větviček a listů používali pro léčbu kašle, horeček, bolestí hlavy, pročištění od parazitů i proti sexuálně přenosným chorobám. Topicky zerav využívali pro urychlení hojení popálenin, úlevu od revmatismu, artrózy, dny, bradavic a lupénky. Vedle toho Indiáni zerav využívali k vykuřování zlých duchů.
Topické použití proti bradavicím
V současnosti se zerav nejčastěji využívá proti bradavicích a polypům v podobě tinktury, také coby součást přírodní léčby akutní bronchitidy a při dalších respiračních komplikacích. Působí též diureticky. Extrakt ze zeravu může být aplikován na klouby pro zmírnění jejich bolestí, na svaly pro zlepšení cirkulace, urychlení regenerace a redukci otoků a ztuhlosti.
Protože zerav působí proti bakteriím, virům a houbám, má potenciál využití i v oblasti čištění poranění, popálenin či kožních infekcí. Podle posledních zjištění posiluje zerav imunitu tím, že stimuluje T-lymfocyty a navyšuje produkci interleukinu 2, signalizační molekuly imunitního systému.