Důležité fytonutrienty
Často jsou vychvalovány pro své antioxidační vlastnosti, schopnosti absorbovat ultrafialové záření a upravovat signální dráhy, které ovlivňují fungování buněk.
Tyto fytonutrienty se nachází téměř v každém ovoci a zelenině. Společně s karotenoidy jsou zodpovědné za zbarvení ovoce. Jsou největší skupinou fytonutrientů, existuje jich více než 6000 druhů
Jsou silnými antioxidanty s protizánětlivým a obranyschopnost podporujícím účinkem. Cibule, čaj, jahody, kapusta, hroznové víno, citrusy, petržel a mnoho typů koření jsou přirozenými zdroji flavonoidů.
Co se týče jejich vlivu na organismus, bývá flavonoidům připisována schopnost podporovat zdraví a ochranu kůže, fungování mozku, regulování hladiny krevního cukru.
Existuje několi základních a důležitých skupin flavonoidů, které mají unikátní vliv na člověka i unikátní zdroje v potravě.
Flavony: Dobrým zdrojem flavonů je celer, petržel, bylinky a pálivé papričky. Bývají spojovány s antioxidací a napomáhají organismu metabolizovat léky.
Antokyany: Dobrým zdrojem antokyanů jsou červené, fialové a modré bobule, granátové jablko, švestky, červené víno a hroznové tmavé víno. Podporují zdraví kardiovaskulární soustavy, působí také jako prevence diabetu a obezity.
Flavonony: Hojně se nachází v citrusech a jsou spojovány se zdravím kardiovaskulární soustavy, podporují relaxaci a mají celkově antioxidační a protizánětlivý efekt.
Isoflavony: Nejvíce se nacházejí v sójových bobech a produktech ze sóji, stejně tak v luštěninách. Řadí se k fytoestrogenům, tedy látkám, které se chovají jako estrogeny. Podle některých studií snižují riziko rozvoje hormonálních typů rakovin a působí antioxidačně.
Flavonoly: Nachází se v pórku, cibuli, kapustičkách, kapustě, brokolici, čaji, fazolích a jablcích. Napomáhají redukovat projevy senné rýmy a kopřivky, působí protizánětlivě a preventivně proti různým typům onemocnění.
Flavanoly: Flavanoly se nachází v čajích, kakau, hroznovém vínu, jablcích, bobulích, fazolích fava a červeném víně. Spojovány bývají se snižováním hladiny cholesterolu, odstraňují známky únavy a podporují kardiovaskulární a neurologické zdraví.
Mezi největší benefity flavonoidů patří podpora dlouhověkosti. Dále napomáhají zachování zdravé tělesné hmotnosti a podporují hubnutí tím, že snižují hladiny hormonu leptinu, který je zodpovědný za nadměrný apetit.
Velký vliv mají flavonoidy na prevenci rozvoje různých kardiovaskulárních onemocnění. Snižují riziko ateriosklerózy, zlepšují kvalitu stěn krevních cév. Působí také proti shlukování krevních destiček, které hraje významnou roli při onemocněních srdce, protože se přímo podílí na vzniku krevních sraženin, které zapříčiňují mrtvice a další problémy.
V případě pacientů s cukrovkou napomáhají flavonoidy zlepšovat vaskulární funkci. V současnosti probíhají také studie, které by měly potvrdit, že flavonoidy působí jako prevence vzniku rakoviny a neurodegenerativních onemocnění jako jsou Parkinsonova a Alzheimerova choroba.