Severoamerický druh okrasného keře, z jehož některých částí se vyrábí účinný rostlinný extrakt
Vilín virginský je listnatý keř, na němž vyrůstají zářivě žluté a oranžové květy s červeným středem unikátního vzhledu, kdy jsou okvětní lístky velmi úzké a dlouhé. Květe během zimy a podzimu, je proto i v Evropě oblíbenou okrasnou dřevinou. Prvotní druhy Vilínu pochází z Asie, domovem tohoto druhu jsou ale východní státy Severní Ameriky. Dorůst může tento keř až výšky pěti metrů. Pro výrobu extraktů se využívá jeho sušená kůra a listy.
Vilín v tradiční medicíně
V Severní Americe využívali vilín po staletí jako léčivou rostlinu Indiáni, podle nichž zastavoval krvácení a dokázal pomoci v případě vnějších, ale i vnitřních poranění, ulevoval od otoků, bolestí svalů a zad.
V současnosti se využívá v tradiční medicíně i homeopatii též pro zastavení krvácení, obsažené taniny totiž podle zastánců tradiční medicíny urychlují shlukování krevních destiček. Dále má urychlovat hojení a být efektivní složkou léčby žaludečních vředů.
Silný antioxidant prospěšný pleti
Vilín obsahuje řadu antioxidantů, působí protizánětlivě a zklidňuje, je proto součástí řady volně prodejných přípravků, například proti křečovým žilám a hemeroidům, proti nimž mají být zejména účinné obsažená pryskyřice, flavonoidy a prokyanadiny.
Při topické aplikaci zklidňuje, účinný je dokonce proti oparům a pleť chrání. Zlepšit může stav ekzému, dermatitid a dalších zánětlivých projevů. Podporuje pročištění pleti, působí antimikrobiálně a díky vysokému obsahu taninů také adstringentně, je proto vhodný pro redukci rozšířených pórů a zlepšení vzhledu stárnoucí pleti. Navyšuje také hydrataci kůže, podporuje uzamčení vláhy v ní a stimuluje vlastní obranné mechanismy pleti vůči UV paprskům.