Léčivá bylina s pozitivním vlivem na pleť i celý organismus
Pupečník čili Centella asiatica je víceletá byliná známá také jako Gotu kola. Aktivními látkami jsou nabité její listy, které se také využívají pro tvorbu extraktu a pro léčebné účely. Domovem pupečníku jsou asijské státy jako Japonsko, Čína, Indonésie a Indie, kde se také po staletí využívá coby terapeutický prostředek. V současnosti nicméně roste zájem o tuto rostlinu a její účinky také v Evropě a Severní Americe.
Pro kardiovaskulární soustavu
Pozitivní vliv vykazuje pupečník na krevní oběh, zlepšit může stav křečových žil a napomoci při žilní nedostatečnosti při orálním užívání. Ulevit tak může od otoků, bolestí, křečí či pocitu „unavených nohou“. Ajurvédští lékaři využívali pupečník pro snížení hladiny krevního cukru, navyšovat přitom může přímo produkci inzulinu a pozitivní vliv mít na slinivku břišní.
Zlepšuje také paměť a napomáhá zvrátit negativní vliv stárnutí na mozkovou aktivitu, vhodný může být pupečník i jako pomocný prostředek při terapii demence. Pozitivní vliv má též na náladu, navozuje zklidnění a relaxaci, zároveň zvyšuje koncentraci a ulevuje od úzkostí.
Pupečník na kůži
Pupečník je nicméně účinný i při topické aplikaci. Podporuje hojení a regeneraci pleti, zlepšuje vzhled jizev a snižuje riziko infekcí kůže. Za urychlení hojení jsou zodpovědné látky známé jako triterpenoidy, které vedle toho působí antioxidačně, posilují pleť a zlepšují její zásobení krví, kyslíkem a živinami.
Vedle toho se pupečník využívá proti vráskám, ekzémům, celulitidě, pro zlepšení stavu lupénky či kožních vředů, při ústním úžití pak též proti infekcím respiračního traktu, astmatu, nachlazení, žloutence, únavě, horečce a epilepsii, dále pak nespavosti, ztrátě paměti či hypertenzi.