Premenstruační syndrom
Premenstruační syndrom je projevem fyzických, psychologických a emočních zmen provázejích u žen ovulaci, zakončen bývá obvykle menstruací. U žen často dochází k výkyvům nálad, objevit se může podrážděnost, přecitlivělost, plačtivost nebo dokonce deprese, problémy se spánkem, úzkosti nebo výbuchy vzteku.
Projevy premenstruačního syndromu
Co se týče fyzických projevů, častá je zvýšená únava, nadmutost, akné, změny chuti k jídlu, citlivost poprsí, bolesti hlavy, svalů či kloubů, otoky, tloustnutí nebo zácpa či průjem. Objevit se mohou také změny v chování, únava, nedochvilnost, ztráta koncentrace a zapomínání. Vedle premenstruačního syndromu (PMS) existuje premenstruační dysforická porucha (PMDD), pro niž jsou typické výraznější fyzické i psychické projevy.
Příčiny premenstruačního syndromu nejsou známé. Vzhledem k tomu, že postihuje širokou škálu tělesných systémů, je složité příčinu diagnostikovat. Proto i terapie PMS mnohdy postrádá pevný vědecký základ. Usuzuje se nicméně, že vliv mají výkyvy hladin pohlavních hormonů a neurotransmiterů.
Jak proti PMS působit?
Účinná může být změna stravování, spánkového režimu, a dokonce cvičení, podporou může být relaxace tělesná i psychická. Vyzkoušet můžete navýšit příjem vitamínů a minerálů, především kyseliny listové, vápníku, hořčíku a vitamínů B6, D a E.
Co naopak PMS zhoršuje? Kouření, stres, nedostatek spánku či nedostatečná fyzická aktivita, zvýšená konzumace alkoholu a deprese.