Záření, které vyzařují mobilní telefony, notebooky, televize a v podstatě všechny typy obrazovek
Modré světlo je vysoce energetické viditelné světlo, které se řadí k záření s vyšší frekvencí a kratší vlnovou délkou ze spektra světla, v němž leží mezi neviditelným UV zářením a neviditelným zářením tepelným, čili infračerveným. Na rozdíl od ultrafialových paprsků můžete modré světlo vidět pouhým okem. Je sice součástí běžného denního světla, další dávku jej ale naše pleť dostává ze zářivek a LED světel, zkrátka všech možných elektrických zařízení.
Působí jako UV paprsky
Co se týče vlivu na pleť, modré světlo sice nezpůsobuje mutace DNA tak jako světlo ultrafialové, na pleť nicméně i tak negativně působí. Nadměrné vystavování pleti modrému záření v ní totiž odstartovává nežádoucí oxidační procesy, které mohou spouštět zánět, poškozovat kožní bariéru, enzymy i kolagenní vlákna a další vrstvy kůže. Modré záření ma za následek zvýšenou produkci melaninu, a výsledkem je vznik a zhoršení stavu nadměrné pigmentace. Podle některých studií dokonce nadměrná pigmentace způsobená modrým světlem přetrvává v pleti déle než ta vzniklá působením UVB paprsků.
Škodlivé modré světlo
Vedle toho může modré světlo narušovat celistvost ochranné kožní bariéry, a tím pádem vede k nárůstu suchosti pleti způsobeném transepidermální ztrátou vody, která narůstá po 24 hodin po expozici modrému světlu. Světli z displejů je nejen příčinou pigmentací a nadměrného vysoušení pleti, ale také úbytku elasticity, vzniku jemných vrásek i zvýšené citlivosti v důsledku narušení hydrolipidového kožního pláště. Způsobuje pravděpodobně také předčasné stárnutí a zvýšenou citlivost pokožky.
Nejčastěji hledáte: modré světlo spánek, modré světlo brýle, modré světlo vlnová délka, modré světlo škodlivost