Omega-6 nenasycená mastná kyselina
Kyselina arachnidová patří mezi omega-6 polynenasycené mastné kyseliny, které organismus potřebuje pro své správné fungování. Ve svém řetězci obsahuje 20 atomů uhlíku. Kyselina arachnidová se v těle utváří po konzumaci dostatečného množství kyseliny linolové. Ačkoliv jí určité množství tělo potřebuje, její přebytek organismu škodí.
Ze stravy nebo zformováním v organismu
Kyselinu arachnidovou potřebuje mozek, játra a další vnitřní orgány, napomáhá také růstu svalů a jejich regeneraci. Konzumujete-li dostatečné množství kyseliny linolové, tělo z této krátkořetěžcové omega-6 mastné kyseliny může kyselinu arachnidovou utvářet.
Jako první se kyselina linolová vyskytující se primárně v rostlinných olejích rozkládá na kyselinu gamma-linolenovou, která je následně přeměněna na kyselinu arachnidovou. Tu lze ale získat též přímo ze stravy, a to z masa, vajec a ryb, které jsou jejím zdrojem.
Pozor na nadměrný příjem
Nadměrný příjem kyseliny arachnidové je ale pro organismus škodlivý. Protože v těle může podporovat záněty, může zvyšovat riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Při dostatečném příjmu omega-3 mastných kyselin z tučných mořských ryb, lněných semínek, vlašských či dýňových ořechů a rostlinných olejů, pravidelné fyzické aktivitě, optimální tělesné hmotnosti a vyvarování se saturovaných tuků, tzv. trans tuků a velkého množství soli nicméně riziko rozvoje onemocnění srdce a cév klesá.