Rostlina Curcuma longa, jejíž extrakt má řadu prospěšných účinků na lidský organismus
Kurkumovník dlouhý je rostlina z čeledi zázvorovitých pocházející z jižních oblastí Asie. Věří se, že extrakt z jejího kořene má na lidský organismus řadu pozitivních vlivů, nejčastěji se zmiňuje jeho účinek na prevenci rozvoje Alzheimerovy choroby, rakoviny tlustého střeva, vaječníků, artrózu a diabetes. V případě Alzheimerovy choroby naznačují studie, že zlepšuje paměť a brání zhoršování fungování mozku.
Proti zánětům
Obsažený polyfenol kurkumin inhibuje zánětlivé procesy (inhibicí angiogeneze, aktivace neutrofilů a exprese kolagenázy a stromelysinu), čímž může působit pozitivně v případě artrózy či vředů. Podle některých názorů může inhibovat růst některých typů rakovinných buněk.
V kosmetice se využívá kvůli svým protizánětlivým vlastnostem a jako antioxidant, barvivo a parfemace. Nahlíží se na něj také jako na možný prostředek pro prevenci a léčbu častých kožních onemocnění, jako je lupénka, akné, ekzém, spálení od sluníčka či předčasné stárnutí pleti. Antimikrobiálně a protizánětlivě totiž kurkumin působí nejen při orálním užití, ale také při topické aplikaci.
Kořen kurkumovníku v tradiční medicíně
V tradiční medicíně v Indii, Pakistánu a Bangladéši se kořen kurkumovníku využívá pro úlevu od astmatu a kašle, v Ajurvédě pro snížení zánětu a také jako prostředek pro zvrácení procesu stárnutí. V starořecké medicíně se využíval na jaterní obtíže, žloutenku a topicky se aplikoval proti vředům a zánětům. Využití nacházel i coby prášek na zuby nebo předchůdce moderní zubní pasty ve smísení s dalšími látkami.
Předpokládalo se, že horkou vodou zalitý extrakt z kořene zpomaluje laktaci, upravuje metabolismus tuků, ulevuje od příznaků diabetu, průjmů a jaterních onemocnění a zklidňuje žaludek. Aplikován byl sušený kořen také na poranění kůže nebo hmyzí štípnutí, napomáhal hojení v případě neštovic a planých neštovic.
Moderní medicína kurkumovník teprve objevuje
V západní medicíně se v současnosti příliš neužívá, nicméně na jeho účinky na lidský organismus se zaměřuje řada studií. Ty naznačují, že kořen obsahuje složky, které mají antibakteriální, antifungální, antioxidační a protizánětlivé účinky a mohou být prospěšné při ochraně jater, hojení poranění a vředů a dokonce působit protirakovinně.
Kořen kurkumovníku obsahuje žluté pigmenty zvané kurkuminoidy, jejichž nejzářnějším zástupcem je kurkumin. Právě kurkuminoidy jsou z větší části zodpovědné za účinky kořene kurkumovníku na lidský organismus.