Jinak též minerální sluneční ochrana, fyzicky blokuje dopad slunečních paprsků na kůži
Fyzikální (minerální) sluneční ochrana obsahuje UV filtry, které odráží, rozptylují a blokují sluneční záření. Nejběžněji užívané minerální UV filtry jsou oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které zřídkakdy způsobí alergickou reakci či podráždění pleti. Opalovací krémy využívající tyto filtry jako aktivní látky jsou proto vhodné pro osoby s citlivou pletí nebo malé děti.
Dva hlavní fyzikální filtry
- Oxid titaničitý je přirozeně se vyskytující se minerál obsahující bílý pigment, který odráží ultrafialové záření. Po vystavení ultrafialovému záření navíc zůstává stabilní a na rozdíl od mnoha jiných chemických filtrů na slunečním záření nedegraduje.
- Oxid zinečnatý je dalším minerálem, který se přirozeně vyskytuje v přírodě, většinou se nicméně vytváří synteticky. Stejně jako oxid titaničitý rozptýlí a odráží UV paprsky a zabraňuje jejich přímému dopadu na kůži. Je efektivní vůči UVA a UVB záření.
V některých kosmetických produktech mohou tyto látky na pleti utvářet jemný bílý film, kvůli kterému se mu lidé vyhýbají. V současnosti již existují i sofistikované produkty s fyzikální ochranou, které film na kůži neutváří. Ty obvykle obsahují kombinaci chemických a fyzikálních filtrů.