Fytonutrienty

Látky nacházející se v rostlinách, které napomáhají jejich ochraně před vnějšími hrozbami, jako jsou bakterie, houbové choroby apod., a díky těmto účinkům se využívají také ve farmacii, kosmetickém a potravinářském průmyslu

Potraviny rostlinného původu obsahují přirozeně fytonutrienty. Vedle ovoce a zeleniny se jedná o celozrnné produkty, ořechy, semena, luštěniny nebo například čaj. Fytonutrienty nejsou, na rozdíl od vitamínů a minerálů, klíčové pro zdraví organismu. Mohou nicméně působit preventivně proti mnoha negativním projevům a onemocněním, a podporují správné fungování organismu.

Z potravin rostlinného původu známe na 25 000 různých fytonutrientů, například:

Karotenoidy

Více než 600 různých typů barviv karotenoidů propůjčuje žlutou, oranžovou a červenou barvu mnoha druhům ovoce a zeleniny. V organismu působí jako antioxidanty, což znamená, že dokáží zvrátit negativní vliv volných radikálů a zabraňují jejich aktivitě, co se týče poškozování tkání.

  • Kapitolou sama pro sebe je vitamín A, který organismus potřebuje pro zdraví zrakové soustavy. Organismus je schopen jen syntetizovat z karotenoidů alfa-karotenu, beta-karotenu a beta-kryptoxantinu.
  • Dalším karotenoidem je červené barvivo lykopen, jehož dostatečná hladina je podle některých odborníků vhodnou prevencí rakoviny prostaty.
  • Dále pak stojí z karotenoidů za zmínku lutein a zeaxanthin, které napomáhají ochraně oka před kataraktrem a makulární degenerací.

Kyselina elagová

Tento silný fytonutrient napomáhá prevenci rakoviny mnoha způsoby. Podle některých výzkumů může zpomalovat růst rakovinných buněk a v játrech podporovat neutralizaci rakovinotvorných látek.

Flavonoidy

Mezi flavonoidy zapadá mnoho typů fytonutrientů. Nachází se v řadě potravin rostlinného původu. Mezi nejznámější patří:

  • Katechiny, jejichž významným zdrojem je zelený čaj, o jehož konzumaci se usuzuje, že může působit jako prevence rozvoje rakoviny
  • Hesperidin, který se nachází v citrusech a funguje jako silný antioxidant, redukuje zánětlivé procesy v organismu, čímž jej chrání před chronickými onemocněními
  • Hlavním zástupcem flavonolů je quercetin nacházející se v jablcích, lesních plodech, kapustě a například cibuli, o němž se uvažuje, že snižuje riziko astmatu, jistých typů rakovin a kardiovaskulárních onemocnění.

Resveratrol

Resveratrol se nachází v hroznovém víně a červeném víně, stejně jako džusu z modrých vinných odrůd. V organismu působí antioxidačně a protizánětlivě. Některé studie naznačují, že hraje v roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a jistých typů rakovin.

Glukosinoláty

Glukosinoláty se nachází v brukvovité zelenině (kapusta, růžičková kapusta, zelí, brokolice), jíž propůjčují aroma a chuť. Během úpravy zeleniny vařením a v průběhu trávení se přeměňují na jiné látky, které podle některých studií působí proti rozvoji některých typů nádorů.

Fytoestrogeny

Díky své struktuře mohou v organismu vyvolávat stejné reakce jako vlastní estrogeny. Blokují také přirozenou produkci estrogenů. Mezi hlavní fytoestrogeny patří isoflavony, které se nachází v sójových bobech. Některé z průzkumů naznačují, že by produkty ze sóji mohly snižovat riziko rozvoje rakoviny děložní sliznice a působit preventivně proti úbytku kostní hmoty u žen.

Obdobně by se v organismu měly chovat také další fytonutrienty, lignany, jejichž významnými zdroji jsou lněná a sezamová semínka.