Očista tlustého střeva, jíž lze dosáhnout různými přístupy
Detoxikace čili pročištění tlustých střev je jednou z alternativních ozdravných metod, samozřejmě k ní také dochazí před některými chirurgickými zákroky. Jejím cílem je odstranit ze střev toxiny, společně se zbytkem stolice.
Stará myšlenka autointoxikace
Detoxikace střev lze dosáhnout hydroterapií s využitím pouhé vody nebo vody obohacené o byliny či jiné aktivní látky. Další možností jsou metody založené na konzumaci určitých látek, především vlákniny, bylin, doplňků stravy, enzymů, speciálních čajů nebo laxativ.
Zastánci alterantivní medicíny věří, že hromadění zbytků stolice na stěnách tlustého střeva je semeništěm pro rozvoj patogenů a parazitů, které poškozují zdraví. Tento koncept však není nic nového, myšlenku, na níž stojí termín autointoxikace, zastávali již staří Řekové a Egypťané.
Vstup toxinů do oběhu
Podle teorie autointoxikace utváří nahromaděné nestrávené zbytky masa a další potravy ve střevech hlen, líheň toxinů, které vstupují do krevního oběhu a poškozují tělo. Mezi symptomy této otravy má patřit únava, bolesti hlavy, tloustnutí, nedostatek energie. Detoxikace střev má naopak přinést zlepšení obranyschopnosti, hubnutí, snížení rizika rakoviny tlustého střeva a zlepšení mentálního stavu.
Vlastní mechanismy těla
Také organismus má sám o sobě řadu mechanismů, jak toxiny eliminovat. Kromě pohybů střev, činnosti jater a ledvin je to i aktivita přirozených bakterií. Vnitřní stranu střev pokrývá mukózní membrána, která brání vstupu nežádoucích toxinů a látek do krevního oběhu. Výstelka střev se navíc obnovuje rychleji než jiné tkáně v těle, čímž opět omezuje možnosti hromadění škodlivých částic.
Pro podporu očisty tlustého střeva je vhodné do stravy zařadit větší množství vlákniny, konzumovat dostatečné množství tekutin, a snížit příjem červeného masa.