Víte, jak poznáte správně fungující imunitní systém? A víte také, jak jej podpořit?
Funkční obranyschopnost je základem našeho přežití. Přečtěte si, jaké vitamíny a minerály vám nesmí chybět!
Podporovat obranyschopnost organismu je důležité v každém ročním období. Zejména ale teď, kdy teplota vylézá až na 26 stupňů a vzápětí spadne na 12 stupňů, což ještě doprovází takřka přívalové deště nebo dokonce kroupy!
A právě strava je nejúčinnější způsob, jak imunitnímu systému pomoci. Nejen, že dokáže v krátkodobém horizontu organismus podpořit v boji proti nemocem, ale napomáhá mu i zdravě stárnout.
Imunitní systém chrání organismus před viry, bakteriemi a parazity. Stejně tak ovlivňuje i to, kdy se zdravé buňky stávají nezdravými a snaží se organismus před negativním vlivem nakažených buněk chránit.
Oslabený imunitní systém nemůže dobře fungovat, a právě proto je důležité jej zachovávat zdravý. Ale pozor, síla a zdraví imunitního systému se neprojevuje ani tak moc tím, že dokáže organismus ochránit před nemocí, ale spíše že podpoří jeho rychlé vyléčení a zotavení z nemoci a že nemoc má hladký průběh. Onemocnění se zkrátka mnohdy nevyhneme, ale je na našem imunitním systému, na jak dlouho a jak moc nás zatíží.
Konzumace jídel, která jsou nabitá následujícími živinami a která podporují správné fungování imunitního systému, je prvním a možná nejdůležitějším krokem k nastartování obranyschopnosti.
Vitamín A
Napomáhá a podporuje zdravý rozvoj imunitních buněk.
- Zdroje: játra, sladké brambory konzumované se slupkou, mrkev
B-komplex
Vitamíny ze skupiny B jsou klíčové pro vznik energie v organismu, stejně jako pro odolnost vůči stresu a pro vitalitu, které jdou s obranyschopností ruku v ruce.
- Zdroje: celozrnné potraviny, dýně, papriky, brokolice, kapusta, rajčata, česnek, tuňák, losos
Vitamín C
Zdravé dásně a rychle hojení ran jsou jen některé z benefitů konzumace vitamínu C. Ten ovlivňuje širokou škálu imunitních funkcí, protože podporuje fungování a aktivitu bílých krvinek a zvyšuje hladinu interferonu, hladiny a aktivity protilátek a sekreci thymových hormonů (tj. brzlíkových), které jsou se zdravým imunitním systémem těsně spjaté.
- Zdroje: každé ovoce i zelenina obsahují vitamín C! Nejvíce však citrusy a papriky
Vitamín D
Vitamín D se váže na buněčné receptory v celém organismu a způsobuje změny v buněčném fungování. Navíc tělu umožňuje absorbovat vápník.
- Zdroj: sluneční záření, losos, tuňák, rybí olej, vaječné žloutky
Vitamín E
Tento antioxidant hraje důležitou roli v ochraně brzlíku, který produkuje a umožňuje dozrávání T-lymfocytů, buněk bojujících proti různým typům onemocnění. Kromě toho udržuje bílé krvinky v bezpečí před poškozením. Vitamín E je obzvlášť užitečný v momentech, kdy je imunitní systém vystaven oxidativnímu stresu a chronickým virovým infekcím.
- Zdroje: ořechy a semena a oleje z nich
Zinek
Pro správné fungování imunitního systému (i zdravou pleť, jak jsme psali v Magazínu krásy nedávno) je tento minerál základ. Pomáhá rozvoji a zachování obranyschopnosti.
- Zdroje: ústřice, drůbež, červené maso, fazole, celozrnné produkty, ořechy
Problémy kůže a nehtů: Hlavně chybějící zinek vaší pleti fakt škodí! Připravili jsme pro vás velký soupis problémů kůže a nehtů, které vás mohou postihnout v důsledku nedostatku důležitých živin. A vězte, že takřka ve všem "má prsty" nedostatek zinku. Kdo by to byl řekl, že?
Měli byste zvážit konzumaci potravinových doplňků?
Potravinové doplňky nemohou v žádném případě nahrazovat zdravou stravu, nicméně mohou být užitečným nástrojem, jak do stravy potřebné živiny doplnit. Zejména pro lidi s oslabeným imunitním systémem nebo u těch, kteří z potravy kýžené množství látek nemohou přijmout, jsou doplňky stravy více než vhodné.
Pokud se ovšem domníváte, že veškeré důležité živiny získáte ze stravy, protože jíte rozmanitě a zakládáte si na konzumaci ovoce a zeleniny, pozor. Ani ovoce a zelenina dnes mnohdy nemají šanci poskytnout organismu dostatečný objem živin. Je to dáno používáním průmyslových hnojiv a dalších chemikálii v zemědělství, stejně tak jako přetěžováním zemědělské půdy.
Ten, kdo chce mít jistotu, že svému organismu dodává potřebné živiny, by se proto měl kromě zdravé stravy zaměřit i na alternativní zdroje těchto živin, kterými jsou doplňky stravy. Prohlédněte si třeba komplexní řadu doplňků stravy By Brandeis Clinic.
5 věcí, co vaše pleť potřebuje na jaře: Detox, ochrana před sluncem i depilace
V období, kdy se střídají chladnější teploty a takřka letní horka, dostává pleť opravdu zabrat. Měli byste se jí proto obzvlášť teď věnovat. Na co byste se tedy měli zaměřit?
Známe vitamíny, které vás zbaví jarní únavy
Jarní únava sice není medicínský termín, ale občas se s ní potýká každý z nás, zejména jedinci citlivější na vliv počasí. Projevuje se celkovým úbytkem energie, konstantní únavou, sníženou koncentrací a zvýšenou potřebou spánku.
Chybějící vitamíny a minerály mohou být příčinou vašich depresí i blbé nálady!
Jaro je období, kdy se mnoho lidí trápí špatnou náladou, nedostatkem energie nebo dokonce depresí. Proč se ale soužit, když je často možné tyto nedostatky vyřešit adekvátním příjmem vitamínů a minerálů?
Kromě toho, že vás detox nabije energií, může vám i zachránit život
Říkáte si, jak je to možné? Snadno, detox neboli očista dokáže zbavit vás organismus nebezpečných látek, a pokud je cílen na tlusté střevo, působí jako prevence rakoviny tohoto orgánu.
7 důvodů, proč je Açaí super: Prevence rakoviny, lepší trávení, víc energie...
Malé fialové bobulky Açaí připomínají modré hroznové víno. Pochází z palmy Açaí, která roste ve střední a jižní Americe, zejména v amazonských deštných pralesích. Proč by vás mělo tohle drobné ovoce zajímat?