Lednová detoxikace těla proti únavě. Vyzkoušejte to
Máte v novém roce pocit, že by nebylo od věci trochu pročistit organismus? Není divu, po všem tom svátečním hlaholu a přejídání. Zaměřit byste se proto měli především na játra, tlusté střevo, leč důležitý je proti únavě samozřejmě i kvalitní spánek a dokonce také pravidelný pohyb.
Játra jsou největší pevný tělesný orgán zodpovídající za očistu organismu od toxinů, které mohou „útočit“ na naše zdraví a mnoha způsoby v organismu škodit. Podpora funkce jater je proto velmi účinnou součástí jakéhokoliv detoxu.
Jak docílit detoxikace organismu?
Ideální je vyhnout se všemu, co játra zatěžuje. Co se týče stravy, spolehnout byste se měli zejména na dostatečný příjem čerstvé zeleniny a ovoce. Nejen, že jsou tyto potraviny vůči játrům přátelské, ale navíc obsahují řadu důležitých živin včetně vitamínu C a karotenoidů, které činnost jater ještě více povzbuzují. Máte-li po ruce vlastní ovoce a zeleninu nebo produkty z bioprodukce, tím lépe, protože herbicidy, pesticidy a fungicidy, které se často v konvenčně pěstované produkci objevují, játrům příliš neprospívají, naopak je musí coby xenobiotika vyloučit.
Omezit byste měli příjem potravin s vysokým obsahem bílkovin či tuků, protože jejich zpracování v játrech vyžaduje řadu biochemických procesů. Během očisty se proto vyhněte tučným masům typu hovězí, jehněčí či kachní, mléčným produktům (neplatí pro kysané a syrovátkové nápoje, ty jsou naopak organismu velmi prospěšné) a nezdravým ztuženým olejům vyskytujícím se v mnoha typech margarínů a vysoce zpracovaných potravinách.
Stop cukru aneb #cukrfree
Minimalizovat se snažte i příjem umělých aditiv, primárně sladidel, barviv, dochucovadel a konzervantů. Tlak na játra utváří i konzumace kofeinu a alkoholu, proto je ze stravy vylučte nebo alespoň minimalizujte. Dejte sbohem také cukru, stejně jako nízkokalorickým sladidlům. Vyhněte se proto limonádám a sladkostem, čtěte ale složení potravin. Možná vás překvapí, v čem všem se cukr skrývá!
Za pár dní vás samotné překvapí, jak vaši chuť na sladké dokáže uspokojit ovoce. Cukr "škodí" tím, že zatěžuje metabolismus a způsobuje rychlejší opotřebení tělesných buněk, které ma pak za následek předčasné stárnutí celého organismu.
Zelená zdravá smoothies
Co se týče změny stravy, zkuste se během detoxu vykašlat na klasické džusy a namísto toho se zaměřit na džusy zelené nebo ještě lépe na zelené smoothies, které nejsou na rozdíl od džusů ochuzeny o vlákninu. Konzumujte také více košťálové zeleniny jako je brokolice, růžičková kapusta či květák. Obsahují totiž antioxidanty a řadu dalších aktivních látek, které ozdravují organismus, podporují jeho očistu a napomáhají harmonii endokrinního systému. Listová zelenina je také „win-win“. Nejen, že skvěle chutná, ale je plná důležitých živin, mimo jiné třeba tolik potřebného hořčíku.
Na játra jedině ostropestřec
Fungování jater podporuje mnoho přírodních výtažků. Asi nejúčinnějším je ostropestřec mariánský, který se v tradiční medicíně využívá déle než dva tisíce let. Obsahuje komplex molekul bioflavonoidů známých souhrnně jako silymarin. Ten pravděpodobně chrání buňky jater tím, že snižuje hromadění škodlivých toxinů a zároveň stimuluje jejich odstranění. Působí také silně antioxidačně a může pomoci při regeneraci poškozených jaterních buněk. Obvyklá dávka silymarinu se pohybuje mezi 200 až 400 mg denně.
Pročistěte tlusté střevo
Vedle jater je vhodné zaměřit se při přirozené očistě těla také na podporu funkce střev. Pakliže totiž nefungují správně, může prostřednictvím stěny tlustého střeva dojít k absorpci škodlivých toxinů zpět do organismu.
Pro správné fungování střev je důležitý příjem vlákniny. Ideálním zdrojem jsou ovesné vločky a čerstvé ovoce a zelenina, na rozdíl od přeslazených snídaňových cereálií. Vláknina stimuluje trávicí trakt k aktivitě a zlepšuje činnost střev. Příjem vlákniny navýšíte i tím, že do stravy zařadíte lněná semínka. Tato drobná hnědozlatá semínka mohou zpravidelnit pohyby střev. Lněného semínka můžete konzumovat jednu polévkovou lžíci denně, třeba nasypanou na jogurt nebo salát. A důležitá je samozřejmě i voda, které byste měli pít minimálně litr a půl až dva denně.
Pro detoxikaci tlustého střeva můžete vyzkoušet i doplňky stravy, které aktivují pohyby tlustého střeva a napomáhají jeho pročištění. Na zcela přírodní bázi stojí doplněk stravy DETOX by Brandeis Clinic pro přirozenou očistu tlustého střeva, který obsahuje komplex osmi přírodních výtažků pro stimulaci střevních pohybů včetně lékořice, máty peprné, zázvoru, vilcacory a jilmu.
Co dalšího vám pomůže odstartovat rok 2018 správně?
Blahodárný spánek
Pokud nepatříte mezi pár šťastlivců jako Elon Musk nebo Nikola Tesla, kterým ke spokojenému životu plnému energie bohatě postačí čtyři hodiny spánku, pak byste se to, abyste v peřinách trávili dostatek času, měli zaměřit jako na předsevzetí. Pro optimální hladinu energie je vhodná doba spánku mezi šesti a osmi hodinami. Cokoliv méně, ale i více již pro organismus není zdravé.
Jít spát byste navíc měli před půlnocí. Vzhledem k cirkadiánnímu rytmu totiž játra konají většinu „špinavé práce“ právě kolem půlnoci, mezi jedenáctou večerní a jednou hodinou ranní. Víte, že nedostatek spánku, který způsobí hormonální nerovnováhu, muže být i příčinou akné? Ano, po probdělé noci nemusí být nutně na vině nově vyklubaného pupínku alkohol, ale právě nedostatek spánku.
Po probuzení byste se měli jako na první věc zaměřit na hydrataci. Teď nicméně nemáme na mysli pleti, ale celého organismu. Velká sklenice vody pokojové teploty, kterou navíc můžete obohatit o plátek citronu nebo okurku, kromě toho, že zavodní organismus, může pomoci rozhýbat i střeva.
Vyzkoušejte jógu pro detoxikaci
Většina jógových pozic je určena na ovlivňování specifických tělních orgánů a často může stimulovat detoxikaci a krevní oběh. Stačí 15 minut denně. Zapřísáhlí jogíni nedají dopustit na ranní rituál, zkuste to také. Pokud jóga není to pravé pro vás, vyzkoušet můžete i jakékoliv cvičení. Jakmile se trošku zapotíte, váš největší tělesný orgán, čili kůže prostřednictvím pocení z těla vyloučí nadbytečné tělesné soli a další metabolity tělesných procesů.
Nemáte také nedostatek hořčíku?
Jak konstatuje Státní zdravotnický ústav, Češi přijímají zhruba o pětinu hořčíku méně, než by měli a než je doporučená denní dávka tohoto minerálu. Ve výsledku tak nedostatkem hořčíku trpí asi třetina populace.
Je kolagen na klouby nebo pro omlazení pleti?
Kolagen je nejčastěji se vyskytující bílkovinou v organismu, utváří tak zhruba 30 % veškerých tělesných bílkovin. Označení kolagen pochází z řeckého výrazu pro lepidlo „kola“. A kolagen skutečně takovým „lepidlem“, který udržuje šlachy, vazy, klouby, kosti, svaly a zejména pleť pohromadě, je. Bez kolagenu by se doslova rozpadly.
Vánoce jsou stres. Zvládněte je letos v pohodě!
Vánoce klepou na dveře. Že nevíte, kde vám hlava stojí a z příchodu Štědrého dne se vám dělá spíš nevolno, než abyste se na něj těšili? Nenechte si nejhezčí svátky v roce zkazit jako každoročně. Přečtěte si předvánoční traumaplán.
Lykopen je silným spojencem pro vaše zdraví, působí i proti rakovině. Najdete ho třeba v rajčatech
Lykopen je známý účinný fytonutrient s výraznou antioxidační kapacitou. Nejčastěji si jej spojujeme s rajskými jablíčky, vyskytuje se ale i v řadě dalšího ovoce a zeleniny.
Péče o jizvy je snadná a přináší kýžené výsledky. Vyžaduje ale vytrvalost
V péči o jizvy je třeba být důslední a věnovat se jí dlouhodobě, ideálně již od scelení a kompletního zhojení zranění. Jedině tak lze dosáhnout nejlepšího účinku.