Jak se zbavit vrásek? Nejprve je třeba vědět, jak vznikají
Mnoho z nás chápe vrásky jako přirozenou součást procesu stárnutí. Přemýšleli jste ale někdy o tom, jak vrásky vznikají, co jsou vlastně zač a jak lze proti jejich vzniku zakročit?
K pochopení procesu stárnutí, jehož výsledkem jsou vrásky, je třeba začít s připomenutím toho, jaká je vlastně stavba kůže jako takové. Lidská kůže má tři vrstvy: epidermis, dermis a podkoží.
Epidermis
Svrchní vrstva epidermis má ochrannou roli. Působí jako svého druhu ochranný štít proti vnějším faktorům. Epidermis se skládá z buněk zvaných keratinocyty, které migrují od jejích hlubokých vrstev až na povrch, kde utváří ochrannou keratinovou kožní bariéru.
Dermis
Dermis obsahuje strukturální složky, které kůži dávají tvar. Obsahuje také různé typy pojivové tkáně mající různé funkce. Důležitou pojivovou tkání je bílkovina kolagen, díky níž má kůže svoji sílu a pevnost. Také glykosaminglykany udržují kůže pevnou. Elastinová vlákna jí zase propůjčují pružnost.
V místě, kde se epidermis a dermis setkávají, se nachází zvlněná hranice, kde z dermis vybíhají proti epidermis prostorové papily, mezi něž se epidermis zasouvá síťovitě uspořádanými hřebeny své bazální vrstvy. Jimi epidermis čerpá živiny, které do dermis proudí prostřednictvím krevních cév. Díky jejich zvlněnému povrchu získává epidermis větší plochu, skrze níž má přístup k cévám, a tedy i klíčovým živinám.
Podkoží
Podkoží utváří spodní vrstvu kůže. Sestává z tukových buněk, které napomáhají tepelně izolovat organismus a zachovat objem pleti.
Jak ovlivňuje stárnutí kůži?
Stárnutí organismu samozřejmě ovlivňuje všechny tři vrstvy kůže, i když každou jiným způsobem. Výsledkem nicméně zůstává vznik vrásek a jemných linek, které se formují jak v epidermis, tak v dermis.
V důsledku stárnutí se buňky v epidermis začínají ztenčovat a ztrácí částečně svoji schopnost držet pospolu. To má za následek tenčí vzhled pleti, stejně jako únik vláhy z ní. Výsledkem je suchá pleť.
Nižší schopnost regenerace
Počet epidermálních buněk se s rostoucím věkem taktéž snižuje, dokonce zhruba až o 10% každých deset let. I dělení buněk se v důsledku stárnutí zpomaluje, a kvůli tomu klesá schopnost hojení a vlastní regenerace pleti.
Sušší pleť
Také dermis se v důsledku stárnutí začíná ztenčovat a zpomaluje se i produkce kolagenu. Elastinová vlákna se povolují. Společně se snížením pevnosti pleti a její flexibility způsobují tyto strukturální změny její povadnutí a formování vrásek. Navíc se začínají zvětšovat mazové žlázy, ale snižují produkci kožního mazu, přičemž jejich počet se také snižuje. Obojí pak způsobuje vyšší suchost pleti.
Méně živin do epidermis i tuku
Zvlněná vrstva nacházející se mezi epidermis a dermis se začíná vyrovnávat, kvůli čemuž se snižuje množství krve přivedené k epidermis, a tím pádem i množství živin, ke kterým má epidermis přístup. Pleť je proto křehčí, náchylnější k poškození a navíc se sníženou schopností regenerace.
Tukové buňky v podkoží se s věkem začínají smršťovat, což má za následek pokles pleti a vznik vrásek, a již pleť dále nevypínají.
Vrásky dynamické a statické
Rozlišujeme dva typy vrásek – dynamické a statické:
- Dynamické vrásky se rozvíjí kvůli opakovaným pohybům svalů, například se jedná o „vrásky smíchu“ kolem úst
- Statické vrásky způsobují vnější faktory, životní styl a proces stárnutí. Na rozdíl od dynamických jsou na pleti viditelné, i když je obličejové svalstvo v klidu a obvykle se v průběhu času prohlubují.
Vrásky se začínají prvně rozvíjet kvůli snížené hydrataci. Až následně, společně s oslabováním dermis, se prohlubují. Také úbytek elastinu a kolagenu hraje svoji roli – epidermis již nemá tolik opory, kolik pro svůj vyhlazený vzhled potřebuje.Snížená ochrana pleti, nedostatečná hydratace, úbytek objemu, pevnosti, nižší absorpce živin a snížená flexibilita vedou společně přímo ke vzniku vrásek. Tyto změny mají také za následek vyšší sklon pleti k poškozením a náchylnější k negativnímu působení gravitace, vnějších faktorů a hormonálních změn, které vznik vrásek a jemných linek ještě více podporují.
Vrásky jsou tedy nevyhnutelnou součástí stárnutí, ačkoliv lze jejich rozvoj poměrně oddálit a projevy tohoto stárnutí úspěšně redukovat s využitím invazivních i neinvazivních metod anti-agingu.
Nejúčinnější produkty proti vráskám z našeho internetového obchodu:
Pleťové masky proti vráskám
Pro omlazení pleti využijte sílu pleťových masek, které na kůži působí po delší časové období, a mají tak výraznější efekt. Pleťová maska pro oblast celého obličeje redukuje vrásky na čele, tzv. "vrásky smíchu" kolem očí a vyrovnává i nosolabiální rýhy. Vybírat také můžete speciální pleťové masky určené buď pro oblast krku nebo přímo pro oční okolí. Velkým pomocníkem proti vráskám je kyselina hyaluronová.
Proti stárnutí pleti je nicméně nejvhodnější používat každý den krém proti vráskám. Třeba ten s obsaženou SPF ochranou, karnosinem, hydratačními magnety, vitamínem C, ectoinem a superoxiddismutázou:
ADVANCED DAY TOTAL PROTECT ADVANCED DAY TOTAL PROTECT zvládne všechno – maximální ochranu pleti, hydrataci i omlazení. Nic víc nepotřebujete, o všechno se postará tento denní krém s SPF 30 a pětihvězdičkovou UVA ochranou a dalšími aktivními látkami. Vaše pleť bude dokonale chráněná a vyživená. 1 780 Kč
Vrásky kolem očí a vrásky pod očima dokáže vyhladit a "vyzmizíkovat" retinolové sérum se speciální koncentrací vyváženou pro citlivé oční okolí:
INTELLIGENT RETINOL EYE TR Zacilte svoji retinolovou péči přímo na oblast očí a zbavte se jemných rýh a vrásek v očním okolí s tímto sérem s obsahem 0,1% Retinolu. Mladistvý pohled a jiskra v oku, to je přece esence mládí! Bojíte si, že bude tento Retinol pro oční okolí příliš silný? Žádný strach, jeho speciální koncentrace je určena přímo pro citlivou pokožku. 720 Kč
Eyelift proti vráskám okolo očí opravdu funguje. Přečtěte si upřímné recenze!
Uživatelkám (nejen) sociálního webu Modrý koník jsme poskytly náš přípravek Eyelift pro vyhlazení vrásek okolo očí k testování. Jak toto testování dopadlo a jak byly dámy spokojené? Přečtěte si jejich recenze!
Toner, sérum, krém – jaký je mezi nimi rozdíl a k čemu jsou?
Pokud se snažíte důsledně pečovat o svoji pleť, s těmito „odbornými termíny“ už jste se pravděpodobně seznámila. Jestli ale stále tápete ohledně toho, o co se vlastně jedná, jak se používají, jaký mohou mít účinek a v čem se vlastně liší, bude pro vás poučné čtení náš dnešní článek.
Jak funguje pleť a co udělat pro její krásu a zdraví?
Také si kupujete produkty péče o pleť a doufáte, že zaberou? Abyste si byly schopny vybrat produkt, který skutečně funguje a působí přesně na ten problém, který potřebujete vyřešit, je dobré pochopit základní věci o fungování kůže. A proto je tu náš dnešní článek!
Zelený čaj vás zbaví vrásek, dodá pleti hydrataci a při vnitřním užití toho zvládne ještě víc
Čaj je starobylý bylinný nápoj, který se díky obsahu kofeinu využívá pro své stimulační účinky. V současnosti se ale konzumuje a využívá i proto, že podle některých vědeckých studií dokáže působit preventivně nebo zlepšit stav mnoha různých zdravotních stavů, od chorob srdce a rakoviny, po onemocnění dásní, stárnutí pleti nebo nadváhy.
Přečtěte si kompletní návod, jak má vypadat dokonalá péče o pleť
Správná péče o pleť by měla sestávat z několika po sobě jdoucích kroků. Pokud ji budete dodržovat a provádět správně, vaše pleť se vám odmění zdravým a mladistvým vzhledem.