Chemický peeling může působit jako prevence rakoviny kůže
O chemickém peelingu už jsme v našem Magazínu krásy psali. Nyní se ovšem zaměříme na jeden konkrétní, a to peeling na bázi kyseliny trichloroctové neboli TCA peeling. Pojďme si představit, k čemu se používá, jak se používá a jaké budete mít při jeho použití pocity!
Tento peeling střední intenzity je ideální pro osoby se světlou pletí, které se chtějí vypořádat s výraznými problémy jako je nadměrná pigmentace (například typu melasma), hluboké vrásky a jizvy po akné.
Peeling s TCA ocení i ten, kdo zažívá problémy s věčně se mastící pletí a akné. Jedná se totiž o agresivnější proceduru, která zredukuje v pleti přítomnost mazu. Po aplikaci TCA dochází ke změně kyselosti pleti, čímž je pozastaveno množení bakterií a produkce kožního mazu. Je o všem nutné, aby TCA peeling prováděl vyškolený odborník, protože síla a účinek peelingu záleží na zvolené koncentraci kyseliny a době, po jakou je s pletí v kontaktu. Ve vyšších koncentracích a odborných rukách může TCA peeling sloužit stejně jako laserové ošetření, které zjemňuje jizvy po akné a odstraňuje i hluboké vrásky.
Protože jsou peelingy s kyselinou trichloroctvou klasifikovány jako peeling střední hloubky, vždycky na kůži způsobí pocity štípání a svědění a také zarudnutí. Silnější koncentrace TCA mohou proniknout až do dermis a vytvářejí pak výrazný peeling a zarudnutí, které může trvat i déle než týden.
Většina peelingů na bázi TCA jsou jednorázové procedury, které vyžadují týden až dva rekonvalescence, dokud se pleť nezhojí a neodhalí jemnou, omlazenou růžovou pleť (v případě peelingů s nižší koncentrací je možné počítat se zkrácenou dobou rekonvalescence). Aby se povrch pleti obnovil, je nutné, aby odloučil buňky poškozené slunečním zářením a došlo k větší produkci kolagenu.
Metla na hyperpigmentaci
Peeling s obsahem TCA může napomoci v léčbě hlubších jizev po akné a hyperpigmentace. Obvykle stačí pouze jedna procedura, která zabere mezi 10 a 15 minutami. Ta dokáže srovnat barevné nerovnosti střední a hluboké úrovně. V některých případech je ovšem třeba proceduru opakovat, aby se dosáhlo kýžených výsledků.
Velmi citlivá kůže se na peeling nehodí. Enzymatický peeling je ale vhodný i pro ni Chtěli byste někdy vyzkoušet ten zázračný peeling, ale protože víte sami moc dobře, že máte pleť velmi citlivou, radši se mu vyhýbáte? Už nemusíte. Enzymatický peeling je tu pro vás!
Před peelingem obvykle odborník na pleť aplikuje topicky anestetikum, v opačném případě můžete už při aplikaci peelingu vnímat jemné štípání. Po peelingu se na pleti utvoří souvislá vrstva stroupků, pokožka může být po několik dní mírně oteklá. Protože výsledky TCA peelingu nejsou permanentní, v momentě, kdy je pleť zcela zhojená (většinou po zhruba deseti dnech po proceduře), je stále schopna produkovat pigment. Abyste zabránili nechtěnému návratu hyperpigmentace, vyhýbejte se prvních pár měsíců po peelingu přímému slunečnímu záření a používejte přípravky s vysokým ochranným faktorem.
Může být TCA prevencí rakoviny kůže?
Podle studie, která srovnávala účinky 30% TCA peelingu,CO2 laserové terapie a topického krému s obsahem flourouracilu na prekancerózní kožní léze, ano! Po třech měsících od procedur všichni z pacientů vnímali redukci počtu těchto lézí. Tato studie poukázala na to, že TCA peelingy jsou efektivní jako prevence nemelanomových kožních nádorů. Aby ovšem peeling působil jako skutečná prevence, musí se jednat o hlubší a agresivní peeling, po kterém by měla následovat alespoň 14tidenní rekonvalescence (přičemž je třeba počítat s tím, že první tři dny bude pleť výrazně olupovat).
Jestli si myslíte, že jemné linky či rýhy a vrásky jsou to samé, jste na omylu!
Pravděpodobně už jste se nejednou potkali se spojením vrásky a jemné linky (nebo případně vrásky a jemné rýhy), zejména ve spojení s omlazením a anti-ageingem. Nicméně víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Nebo co je způsobuje? A především, zda existuje vůči nim nějaká prevence?
Mýty o retinolech: díl první
O retinoidech či retinolech koluje spousta mýtů a polopravd. Protože si my v Medaprexu myslíme, že není třeba se jich úplně bát, jen je potřeba mít je řádně zmapované, rozhodli jsme se těmto bludům učinit přítrž!
Spálili jste na slunci? Pomůže vám vitamín E! Na jaké další problémy funguje?
Vitamín E alias Tokoferol je účinný antioxidant, který má na pleť a celý organismus až zázračné účinky, zvládne omlazení i pomoc při rozličných problémech. Tak proč ho ještě nepoužíváte?
I alergie vám může způsobit kruhy pod očima. My naštěstí víme, jak s nimi bojovat
Příčiny vzniku kruhů pod očima nebyly zatím stále kompletně vysvětleny. Na vině je třeba nadměrná pigmentace nebo poškození krevních kapilár. My se dnes ale nebudeme zabývat příčinami, ale odstraněním následků. Tady máte několik tipů, jak se zbavit kruhů pod očima.
Nepovedené zvětšení rtů jde jednoduše opravit. Má to ale háček
Podle některých názorů jsou rty jediným okamžitě viditelným sexuálním orgánem. S tímhle tvrzením můžete souhlasit nebo ne, ale každopádně je fakt, že rty a jejich tvar (a přiznejme si to) a plnost hrají významnou roli v tom, jak se cítíme a jakým způsobem na nás reagují ostatní.