Prodloužili jsme pro vás otevírací dobu naší výdejny. Až do 23. 12. se u nás můžete zastavit od pondělí do pátku od 13:00h do 17:30 hodin.

Syndrom zvýšené propustnosti střev

Onemocnění gastrointestinální soustavy

Při syndromu zvýšené propustnosti střev dochází k nárůstu absorpce látek z tenkého střeva, bohužel nejen důležitých živin, ale i potenciálně škodlivých toxinů.

Dokonalá bariéra. Nebo ne?

V dutině břišní každého člověka se nachází velké množství střevní výstelky, která pokrývá plochu přes 370 metrů čtverečních. Při správném fungování utváří pevnou bariéru, která brání prostupu nežádoucích látek ze střeva do krevního oběhu. Pokud však výstelka střev není zdravá a objevují se na ní praskliny a otvory, přestává fungovat. Skrze díry mohou do oběhu vstupovat částice nestráveného jídla či toxiny, a poškozovat jiné tkáně. Výsledkem může být zánět a změna střevní mikroflory, která může vést až k problémům s trávicí soustavou, potažmo dalším chronickým onemocněním.

Kde se bere zvýšená propustnost střev?

Střevo každého člověka je do jisté míry permeabilní, nikdy není zcela nepropustné. Někteří lidé mají k tomuto onemocnění genetické dispozice, na vině může ale být i životní styl vedoucí k zánětům střeva. Nízký příjem vlákniny, a naopak vysoký obsah sacharidů a saturovaných tuků nejsou pro zdraví střev nic dobrého, stejně jako konzumace alkoholu, ale i stres.

Zvýšená propustnost střev hraje roli také v řadě onemocnění trávicí soustavy, mimo jiné v celiakii, Crohnově chorobě a syndromu dráždivého tračníku. I nemoci jako salmonela, HIV/AIDS, celiakie, cystická fibróza, diabetes I. typu a chemoterapie mohou stát za zvýšením propustnosti střeva a s tím spojenými komplikacemi.

Vliv na zdraví organismu

Je však otázkou, nakolik má zvýšená propustnost střev vliv na další onemocnění organismu. Některé studie a vědecké práce nastiňují propojení mezi ní a dalšími autoimunitními poruchami, jako je diabetes I. typu, lupus či roztroušená skleróza, nebo zdravotními komplikacemi typu akné, astma či artróza. Léčitelé a lékaři zabývající se tradiční medicínou připisují tomuto onemocnění podíl na rozvoji potravinových alergií, migrénách, chronickém únavovém syndromu, revmatu, kožních onemocněních a dokonce autismu.

Jak ozdravit střeva?

Omezit konzumaci alkoholu a vysoce průmyslově zpracovaných potravin, léků s obsahem aspirinu, vhodné je také vyzkoušet vynechat časté alergeny, především mléčné výrobky či potraviny s lepkem.