Jizva tvořená kolagenem, která vystupuje nad okolní tkáň a v průběhu času se zvětšuje i přes rozsah původního zranění
Keloidní jizvy jsou tvořeny (v závislosti na svém stáří) zejména kolagenem třetího (mladší) a prvního (starší) typu. Jsou výsledkem nadměrného růstu granulační tkáně (kolagen třetího typu) v oblasti vyléčeného zranění, který je následně nahrazen kolagenem prvního typu.
Keloidy jsou pevné, pružné léze na kůži nebo lesklé uzlíčky tvořené vlákny. Jejich barva může být růžová, ale i vyloženě červená nebo dokonce tmavě hnědá. Kelodiní jizvy jsou benigní a nenakažlivé, nicméně mezi jejich projevy někdy patří i svědění a bolestivost, a také změny jejich tvaru. Ve vážných případech pak mohou ovlivňovat hybnost pokožky. Nejčastěji jsou keloidní jizvy pozorovány u etnik s vyšší pigmentací pokožky než u bělochů, a to až 15krát častěji.
Keloid a hypertrofická jizva není totéž
Není vhodné zaměňovat keloidní a hypertrofické jizvy. Ty jsou sice stejně jako keloidní vyvýšené proti okolní pokožce, ale nezvětšují se do prostoru za obrysy původního zranění. Keloidy na druhou stranu zvětšují svůj objem i přes normální pokožku. Někdy v důsledku toho bolí a jakoby píchají či svědí. V důsledku infekce se v keloidní jizvě mohou tvořit vřídky. Chirurgické odstranění jizev je možné, nicméně může mít další nepříjemné následky. Pravděpodobnost, že chirurgické odstranění keloidní jizvy způsobí vznik další keloidní jizvy je vysoké, obvykle vyšší než 50%! Úspěch však nebývá zcela zaručen ani u laserového ošetření jizev.
Keloidy se formují ve zjizvené tkáni. Kolagen, který je hlavní komponentou v hojení zranění, má pak tendenci v poškozené oblasti nadměrně růst a způsobuje jizvu, která je mnohem větší než by původní jizva ze zranění byla. I když se keloidy obvykle formují v místě zranění, mohou se objevit i zcela spontánně, například v místě peircingu, akné či škrábnutí. Jejich příčinou mohou být i neštovice, infekce ve zranění nebo opakované poškození pleti. Keloidy bývají někdy citlivé na chlor. Keloidní jizvy moho růst, zejména pokud se objeví v mladém věku.
Keloid se objevuje v jakémkoliv místě, kde došlo k poškození kůže. Může být výsledkem akné, kousnutí hmyzem, škrábance, popáleniny, vakcinace a dalších zranění pleti. Objevit se mohou také po chirurgickém zákroku. Častými místy výskytu jsou hrudník, záda a ramena (původcem je zde akné) a ušní lalůčky (původcem jsou náušnice).
Keloidní jizvy jsou běžné u mladých lidí mezi desátým a dvacátým rokem věku, a také u Asiatů, Afroameričanů a Hispánců. Postihují rovně obě pohlaví. Rozvinout se keloidní jizva může u osob jakéhokoliv věku.