Typ jizvy, který vystupuje nad okolní pokožku
Hypertrofická jizva je stav kůže, který charakterizuje uložení nadměrného množství kolagenu. Ten objemově navyšuje jizvu, nicméně nikoliv do tak vysokého stupně jako v případě keloidní jizvy. Stejně jako keloidní jizva formuje se i hypertrofická jizva v oblastech postižených akné, s piercingem, nebo v případě pořezání či popálení. Tyto jizvy často obsahují nervy a krevní cévky. Obvykle dochází k jejich rozvoji po traumatickém zranění, v jehož rámci došlo k poškození hlubokých vrstev dermis. I mechanický tlak na zranění je považován za jednu z hlavních příčin vzniku hypertrofické jizvy.
Hypertrofické jizvy jsou červené a tuhé, mohou svědit nebo být bolestivé. Nezvětšují svůj objem za hranice původní velikosti zranění (na rozdíl od keloidů). Ztlušťovat se ovšem tyto jizvy mohou až po dobu šesti měsíců od zranění. Vzhled jizev se může po roce až dvou zlepšit, nicméně mohou člověka omezovat, a to buď přetrvávajícím svěděním nebo omezením hybnosti tkáně, vznikla-li jizva v blízkosti kloubu.
Někteří lidé mají dědičnou náchylnost ke vzniku tohoto typu jizev. Prevence vzniku hypertrofických jizev v podstatě neexistuje.