Zelený fotosyntetický pigment v rostlinách, řasách a kyanobakteriích důležitý pro fotosyntézu a produkci kyslíku
Chlorofyl absorbuje modré a červené záření elektromagnetického spektra, právě proto má svoji zelenou barvu. Zachycuje sluneční záření a složitým procesem fotosyntézy spotřebová oxid uhličitý a produkuje kyslík. Jeho existence byla tedy nezbytná pro rozvoj života na Zemi.
Chlorofyl pro zdraví organismu
Chlorofyl udržuje rostliny nejen zelené, ale i zdravé, pro ně je totiž hlavním produktem fotosyntézy nikoliv kyslík, ale cukry, které při procesu vznikají. Chlorofyl obsahuje vitamíny, antioxidanty a i lidskému organismu může být velmi prospěšný. Chlorofyl můžeme získat ze stravy nebo doplňků stravy, které mohou být pro zachování jeho pozitivních vlastností vhodnější. Pří průchodu trávicím traktem totiž nepřežívá dostatečně dlouho, aby se plně vstřebal.
Mezi hlavní přirozené zdroje chlorofylu ve stravě patří zelená pšenice, která organismu poskytuje nejvíce pozitivních účinků chlorofylu, dále zelené fazolky, petrželová nať, rukola,špenát, hrášek a pórek.
Doplňky stravy obsahují ve skutečnosti látku chlorofylin, která obsahuje měď namísto hořčíku. Na organismus nicméně působí podobně pozitivně.
Jak působí chlorofyl na organismus?
- Stimuluje imunitní systém
- Působí protiplísňově
- Detoxikuje krev a střeva a pozitivně upravuje hladinu krevního cukru
- Dodává energii
- Tím, že působí protizánětlivě a reguluje růst bakterií, napomáhá hojení kůže při topické aplikaci
- V případě mírného až středního akné zlepšuje vzhled pleti a stahuje rozšířené póry
- Stimuluje hubnutí
Tyto účinky nicméně aktuálně nejsou zcela vědecky doloženy, další jejich zkoumání je nezbytné.