Jizva, která je položena níže oproti okolní pokožce
Atrofické jizvy jsou pokleslé a jasně ohraničené léze. Způsobuje je zničení kolagenu v průběhu zánětlivého stavu jako je cystické akné nebo jako jsou plané neštovice.
Tyto jizvy jsou většinou pokleslé a snížené oproti okolní kůži. Zformování jizvy je proces nezbytný pro zhojení kožní tkáně po zranění. Nicméně abnormální či narušená produkce kolagenu může způsobit špatnou obnovu povrchu kůže a nepravidelnosti v textuře pleti. To, jak nakonec bude jizva vypadat, určují rozličné faktory, mimo jiné hloubka a velikost zranění, dědičnost, etnicita či věk.
I když jsou tyto jizvy neškodné, jsou více náchylné k environmentálním faktorům, jako je například poškození slunečním zářením.
Atrofické jizvy je snadné diagnostikovat, typická je pro ně jejich nižší poloha oproti okolní pokožce. Tkáň jizvy se někdy stane citlivější, proto je důležitá správná péče sestávající z jemného čistícího přípravku ideálně v tekuté formě. Tyto přípravky zbaví pleť nečistot a nadměrného kožního mazu a bakterií a zároveň pleť nedráždí. Vhodné je vyhnout se klasickému tuhému mýdlu, které často pleť nadměrně vysušuje.
Možností, jak se již existujících atrofických jizev zbavit, je vícero: topická aplikace retinolu, chemický peeling, kolagenové injekce, injekce kyseliny hyaluronové, laserová terapie nebo subcize.