Strie jsou něco, čeho se bojí skoro každá žena, a to také oprávněně. Postihují totiž až 90 % žen, takže je velmi malá pravděpodobnost, že se jim vyhnete. To není strašení, to je prostě fakt. Nicméně jsou určité způsoby, jak strie omezit, či jak docílit toho, aby se vůbec neobjevily.
Nejprve je třeba si říct, co to vlastně strie jsou. Strie jsou jizvy, které se mohou objevit na stehnech, hýždích či břiše, a to u žen i mužů, někdy jsou jimi dokonce postižené již děti. Nicméně na tyto jizvy nejvíce trpí ženy, a to hlavně v těhotenství. Tyto jizvy se ale od jiných dosti liší. Není to totiž klasické poškození na povrchu kůže, ale naopak zevnitř. V pokožce totiž začne na určitých místech chybět elastická vlákna, kůže se ztenčí a tím právě vzniknou tyto velmi viditelné jizvy.
Kdy se strie tedy nejčastěji objevují? Příčin je hned několik. Pokud člověk rychle vyroste, můžou se strie objevit jako reakce na rychlé a v podstatě pro tělo nečekané, změny v celém organismu. Dalším důvodem je rychlé ztloustnutí. To je právě ten důvod, proč nejvíce strie vznikají v období těhotenství. V tomto období žena nabere nejvíce přes břicho, na kterém se pak strie nejčastěji vytvářejí. Nicméně rychlé nabytí váhy, které nezpůsobilo těhotenství, může také být podmětem pro vznik těchto nehezkých jizev. Důvod pro vznik může mít i hormonální základ. Pokud je žena v přechodu, můžou se jí strie také objevit. Ale nemusí to být jenom v tomto období, jakékoliv hormonální změny můžou jizvy způsobit.
Pokud například často sportujete a na vaši pokožku je velký mechanický tlak, tím myslíme, že je často natažená do nepřirozených poloh a tak podobně, strie se mohou také objevit. Pokožka prostě tlak nevydrží a tímto způsobem se brání. Bohužel strie jsou geneticky dané. Takže pokud je máte v rodině, máte opravdu velkou pravděpodobnost, že vás to také čeká a nemine.
Pokud si myslíte, že máte pro tento problém předpoklady, velmi důležité je začít se bránit už preventivně. To znamená používat velké množství olejíčků či hydratačních krémů. Na prevenci proti striím existuje na trhu velké množství různých přípravků, v podstatě každá značka nějakou pomoc nabízí, takže je jenom na vás, co vám vyhovuje a u čeho pociťujete největší účinky.
Pokud už se vám strie objevily, je nejlepší s nimi začít bojovat ihned, protože hned po jejich vzniku je největší šance je zmírnit, aby nebyly tak moc viditelné a výrazné. A jak tedy proti striím bojovat? Možností je opravdu několik, vybírat můžete od různých krémů, olejíčků a mastiček přes lampy až po klasickou plastickou operaci.
Jendou z babských rad, jak proti striím bojovat, je sádlo. Ale pozor, sádlo nesmí obsahovat sůl, jinak bude naprosto neúčinné. Pokud ale sádlo, nejlépe vepřové, smícháte ještě s nějakými bylinkami, úspěch budete mít zaručen. Pokud se sádlem budete například v těhotenství mazat minimálně jednou denně, máte velkou šanci, že se strie nakonec vůbec neobjeví.
Jedním z nejlepších řešení je ovšem sáhnout pro profesionálním řešení. V nabídce Medaprex je hned několik velmi účinných náplastí
proti striím a jiným jizvám. Rozhodně doporučujeme prohlédnout sekci "
jizvy a strie".
Pokud se přeci jenom rozhodnete pro plastickou operaci, nebojte se, pod kudlu nepůjdete. Tato plastická operace se provádí pomocí laseru, takže je její název malinko matoucí. Laserů existuje několik druhů, některé pomohou striím, aby se zatáhly a zesvětlali, a některé jizvičky vyplňují novým kolagenem. Je jenom na vás a na vašem lékaři, pro co se rozhodnete. Špičkou v oblasti laserů je značka
Palomar, proto hledejte kliniky, které tuto značku laserů vlastní. Nicméně, než se definitivně rozhodnete pro právě plastickou operaci, navštivte vašeho kožního lékaře a poraďte se o postupu s ním. On nejlépe zhodnotí, nakolik je operace nutná či zda nepřeháníte.
Musíte se nicméně uvědomit, že strie jsou naprosto normální součástí života, a že není za co se stydět. Uvědomte si, že když na ně trpí zhruba 90 % lidí, tak jenom jeden člověk z deseti je nemá. Takže co na tom, že vás to postihlo? Svět se nezboří.