Co dělat s citlivou pokožkou
Citlivá pokožka, a to nejenom na obličeji, je častým problémem mnoha žen. Příznaků citlivé pokožky je mnoho. Může vás svědit, pálit, je rudá anebo se napíná. Každopádně všechny tyto příznaky jsou velmi nepříjemné, a proto je třeba proti citlivosti pleti bojovat všemi možnými prostředky, které se dají použít.
Jak tedy přesně poznáte, že máte citlivou pokožku? Citlivá pokožka obvykle má několik příznaků, mezi které patří pálení a svědění, díky kterému si pokožku obvykle ještě rozškrábeme, či červenání. Citlivá pokožka je navíc pořád napjatá, což je velice nepříjemný pocit a také se často loupe, takže je ošklivá i na pohled.
Jak to, že je naše pokožka takto citlivá? Odpověď není úplně jednoduchá, protože takovou pokožku můžeme mít už od narození, ale také se nám může stát citlivou až časem například díky stresu. Jedním s velkých vlivů na citlivost pleti je špatná snášenlivost mnoha kosmetických přípravků. Ne všechny kosmetické krémy či mýdla jsou totiž pro naši pokožku dobré. S citlivou pokožkou se můžeme rovnou narodit, protože to máme v genech, ale i nemusíme, a i přes to na citlivost kůže trpíme. Jak je to tedy možné? Na pokožku totiž působí mnoho venkovních vlivů, například znečištěnost vzduchu či naopak vnitřní vlivy, jako je stres.
Na citlivou pokožku jsou nejvíce náchylní lidé, kteří mají nižší fototypy. Mají tedy velmi světlou nebo světlou pokožku. Díky tomu, že tuto světlou pokožku mají, by se už předem měli bránit citlivosti kůže, protože prevence může v tomto případě udělat opravdu mnoho.
O pokožku je třeba velmi poctivě pečovat. A správná péče překvapivě začíná u obyčejné vody. Nic totiž nenahradí tuto životadárnou tekutinu při smývání nečistot s obličeje. Na obličej se totiž každý den nachytá neuvěřitelné množství nečistot. Ty se drží hlavně na jemných chloupcích, obočí a řasách. Obličej proto jemně umyjte v obyčejné vodě a až poté použijte odličovací mléko. Pokud máte náchylnou pleť k poškození, po této proceduře ji ještě omyjte jemně pleťovým tonikem, aby se vaše pokožka ještě dočistila. Takto ošetřenou pokožku už jenom namažte hydratačním krémem. Rozhodně se vyhněte mýdlům a přípravkům, které obsahují alkohol. Oba dva tyto typy přípravků totiž pleť opravdu hrozně vysušují a tím jí velmi poškozují.
Protože máte citlivou pokožku, nemůžete si používat všechnu kosmetiku, která se vám zlíbí. Je třeba vybírat velmi pečlivě, co si na obličej namažete, protože špatně zvolenými přípravky byste si spíše ublížili. Proto volte přímo přípravky, které jsou pro citlivou pokožku určeny. Tato kosmetika se totiž v něčem od ostatní liší. Možná si řeknete, že je to bezvýznamný detail, ale tak to rozhodně není. Přípravky pro citlivou pokožku totiž neobsahují žádnou parfemaci, která by pokožku s velkou pravděpodobností podráždila.
Pokud vás trápí jeden konkrétní problém a ne celkově citlivá pokožka, tímto problémem máme na mysli například ucpané póry nebo zarudnutí, zajděte si pro nějaký přípravek do lékárny. Tam vám totiž najdou něco mnohem lepšího, než seženete v drogérii a bude to přípravek PŘESNĚ na váš problém. A rozhodně si jednou za týden dopřejte speciální hydratační a zklidňující masku.
Sice teď zima končí, to ale neznamená, že byste o zimní péči neměli nic vědět. Pokožka, která je citlivá, je totiž na poškození nejvíce náchylná právě během zimy. Pokud tedy vyrážíte na hory, rozhodně si zvolte krém, který vás ochrání proti větším mrazům. Ale nebojte se, fámy, že vám voda z hydratačního krému zmrzne v pokožce, jsou opravdu nepravdivé, proto se nemusíte bát ani svých obvyklých krémů.
Pečujte o svoji pokožku opravdu pečlivě a ona se vám odvděčí opravdovou krásou.