Kyselina hyaluronová vyhladí vaše vrásky. I když si ji dáte v doplňcích stravy
Ideální spojenec v boji proti viditelným známkám stárnutí pleti je kyselina hyaluronová! Tentokrát však nemáme na mysli injekčně aplikované výplně či topicky aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyaluronovou užívanou ústně. V podobě doplňků stravy!
Kyselina hyaluronová se v těle přirozeně vyskytuje v pojivových, epitelových a nervových tkáních. Je jednou z hlavních složek mezibuněčné hmoty a významně se podílí na dělení a migraci buněk. V těle jí má člověk průměrně 15 gramů, z nichž se každý den třetina obmění.
Jakou hraje kyselina hyaluronová v kůži roli?
Povrchové vrstvy kůže zespoda podepírají sloupce tvořené především z vláken kolagenu a elastinu. Tato síť vláken utváří molekulární hmotu známou jako pojivová tkáň.
Prostory v této hmotě jsou vyplněny vodou, bílkovinnými komplexy a kyselinou hyaluronovou. Tato rosolovitá substance přivádí základní živiny z krevního oběhu skrze kapiláry v kůži. Protože v sobě navíc kyselina hyaluronová hromadí, a tak napomáhá v kůži zadržet vodu, podporuje vypnutí pleti a vyhlazení vrásek. Ty se díky tomu stanou takřka neviditelné.
Dopřejte si sílu kyseliny hyaluronové a kolagenu v doplňku stravy DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic!
Účinky kyseliny hyaluronové
- Zabraňuje předčasnému stárnutí pleti
- Zvyšuje hydrataci pleti
- Zachovává pleť jemnou a vyhlazenou
- Podporuje elasticitu pleti
- Stimuluje syntézu kolagenu
- Napomáhá zdravému růstu kožních buněk
- Podporuje pevnost pleti
- Napomáhá zdraví kloubů
Různé možnosti, jak omládnout
Omlazující procedury jsou v současnosti stále oblíbenější a lidé za ně neváhají utratit nemalé částky. Bohužel, ne všechny možnosti omlazení jsou zcela bezpečné a s trvalým výsledkem.
Jako příklad může posloužit tolik oblíbený botox, chemické peelingy či výplně. Všechny jmenované procedury jsou jen dočasným rychlým řešením, navíc nikoliv zcela bez rizika. Botox se do pleti dostává injekčně v malých, bezpečných dávkách toxinu botulinu, který potlačuje přenos signálů mezi nervy a svaly po dobu několika měsíců. Nakonec může bohužel při neodborné aplikaci způsobit permanentní poškození nervů.
Injekčně aplikované výplně, které mají vyplnit vrásky a linky, mohou zase způsobit infekci, modřiny, otoky a být celkově bolestivé. Stejně tak může přinést negativní výsledek i chemický peeling. Když se vše vydaří správně, dokáže takřka zázraky. Když se ovšem z nějakého důvodu (bohužel i zcela neovlivnitelného) chemický peeling nepodaří, mohou na pleti zůstat jizvy a hypopigmentace či hyperpigmentace.
Nebo můžete svůj zevnějšek omladit kyselinou hyaluronovou!
Vyživte pleť zevnitř
Pro krásnou, mladistvě vypadající pleť je důležitá celková péče. Základem je dostatečná hydratace organismu (zkrátka a jasně je třeba dostatečně pít vodu) a kvalitní topicky aplikované přípravky. Neméně důležité je ale i doplnění hladiny kyseliny hyaluronové v organismu. Bez jejího dostatku ve svrchních vrstvách epidermis se pleť jeví unavená a jsou na ní viditelné vrásky.
Proč je třeba její hladiny doplňovat? Vlivem útoků volných radikálů, ultrafialového záření i celkově znečištěného životního prostředí dochází totiž k jejímu rozpadu a následnému úbytku. Již od dovršení dvaceti let věku se její zásoby v organismu snižují, což má za následek úbytek intracelulární tekutiny. Výsledkem je suchá pleť náchylná k poškození, jakoby tenká.
Utváření a uložení kolagenu, které je pro zachování elasticity a tónu pleti taktéž klíčové, je také negativně ovlivněno. A vrásky se začínají na pleti objevovat právě v důsledku její snížené elasticity. Elasticitu pleti lze však snadno podpořit konzumací doplňků stravy s obsahem kyseliny hyaluronové a kolagenu. Plusovým bodem je, že podpoříte i zdraví svých kloubů.
O kyselině hyaluronové
- Kyselina hyaluronová patří do rodiny molekul zvaných glykosaminglykany, mezi něž patří i chondroitin sulfát. Je skvělým lubrikantem celého těla
- Je produkována v lidském těle a nachází se i ve tkáních zvířat
- Je hlavní složkou synoviální tekutiny, která zvlhčuje klouby. Bez dostatečných hladin kyseliny hyaluronové synoviální tekutina ztrácí svoji schopnost, což zanechává klouby nechráněné a chrupavky nevyživené
- Izolována byla před šedesáti lety ze sklivce, který vyplňuje vnitřní komory oka
- Jméno kyselina hyaluronová je odvozeno od řeckého výrazu hyalos (sklo), které poměrně přesně vystihuje její transparentní, skleněný vzhled
- V pleti spolu s vodou a bílkovinným komplexy vyplňuje prostory v pojivové tkáni
- Ačkoliv existují spíše vědecké studie, které zabývají vlivem injekčně aplikované kyseliny hyaluronové do kloubů či pleti, v současnosti se pozornost vědců soustředí i na vliv orálně konzumované kyseliny hyaluronové. Ta napomáhá při terapii nadměrné suché pleti, zlepšuje její zdraví a tím, že ji hydratuje, působí proti vráskám. Přečtěte si o tom v této studii.
Co způsobuje vrásky? Na vině jsou volné radikály, oxidace a oxidativní stres
Na svědomí mají vedle vrásek povolenou pleť a hyperpigmentaci, ale mohou být také zdrojem rakovinného bujení nebo infarktu. Pojďte se o nich dozvědět více!
Další várka hloupostí, které se můžete dočíst v kosmetických časopisech
Pro velký úspěch prvního dílu o největších hloupostech, které si člověk může přečíst v různých magazínech nebo na internetu, jsme se rozhodli připravit druhý soupis největších kosmetických nesmyslů!
Je vám třicet? Přečtěte si, jak má vypadat vaše péče o pleť
Ve třiceti letech je ideální čas na to nastoupit do plné polní, co se týče péče o pleť. Právě v tomto věku se na pleti totiž začínají tvořit první vrásky. Co tedy pleť v tomto věku potřebuje?
Jak se zbavit vrásek: Opticky zmizí díky dekorativní kosmetice
I dekorativní kosmetika může být totiž efektivním způsobem, jak zamaskovat známky stárnutí včetně vrásek a stařeckých skvrn. Stejně tak může zpomalit ztrátu vlhkosti pleti a mnoho z přípravků dokonce obsahuje SPF faktor. A navíc vás zkrášlí, co víc si přát?
Připravte svou pleť na letní sluneční paprsky vitamíny. Dejte si je rovnou na kůži!
Hlavně vitamín C a vitamín E jsou pro zdravou pleť v létě nejdůležitější, podporují totiž její přirozenou ochranu před škodlivým vlivem ultrafialového záření.