FAQ na téma COLLAGEN + 11 Anna Brandejs
Nejčastěji kladené otázky a odpovědi.
Kdo je Anna Brandejs?
„Vystudovala jsem Univerzitu veterinárního lékařství v Košicích. Biochemie byla náročná, krásná a moc mě bavila. Zároveň jsem se brzy potřebovala postavit na vlastní nohy. Proto jsem se vydala cestou produktové manažerky ve farmaceutické firmě. A dobře jsem udělala. Díky nasbíraným zkušenostem jsem mohla později založit firmu Medaprex. Ta už skoro dvacet let zásobuje zdravotnickým materiálem kliniky estetické medicíny a kosmetická studia.
V roce 2013 jsem také začala budovat špičkovou kliniku plastické chirurgie, stomatologie a dermatologie Brandeis Clinic. Brzy si získala výbornou pověst, a mohla jsem ji tedy s klidným srdcem pronajmout skvělému týmu a vrátit se do Medaprexu. Tady se teď věnuji své celoživotní vášni: doplňkům stravy, které vyvíjím a také s radostí užívám.
Nové řadě doplňků stravy jsem propůjčila své jméno nejen proto, že sama vytvářím jejich složení. Ale hlavně proto, že sama na sobě každý den ověřuji, že fungují. A pro sebe chci zkrátka to nejlepší. S ničím jiným se nespokojím. Chci být zdravá a dobře se cítit. Chci být krásná a chci se líbit. A vím, že o tělo je potřeba pečovat zvenku i zevnitř. Říkáme tomu „beauty inside out“. Řada doplňků stravy ANNA BRANDEJS je přesně o tomto přístupu.
Po asi třech týdnech užívaní Collagen +11 mne kosmetička pochválila, že mám krásně hydratovanou pleť. Potěšilo mě to, protože s hydratací pleti jsem zápasila dlouhé roky. Po 3 měsících jsem zaznamenala vypnutí pleti hlavně na dolní čelisti pod ústy, kterou jsem měla povolenou. I moje kadeřnice se mě zeptala, jestli jsem změnila balzám na vlasy, že mám vlasy živější. Ne, značku balzámu jsem neměnila. Myslím, že je to jen vedlejší bonus užívání Collagen +11. Navíc v posilovně dělám víc dřepů, aniž bych cítila divné křupání v kolenech,“ říká Anna Brandejs.
Proč je zapotřebí doplňovat kolagen?
Mnoho expertů na zdravý životní styl nazývá kolagen „bílkovinou mládí“ nebo „fontánou mládí“, je to zkrátka žhavý „skincare musthave“. Není divu, protože kolagen tvoří až 75 % lidské kůže. Ve velkém množství se nachází i ve šlachách, vazivech, kloubech, nehtech a vlasech. Právě kolagen propůjčuje kůži pevnost, elasticitu, objem a pružnost. Bohužel po 30. roce života tělo ztrácí schopnost vytvářet tolik kolagenu, jak to bylo například v období dospívání. V literatuře se uvádí, že produkce kolagenu v tomto věku je přibližně o 50 % menší než během dospívání. S příchodem menopauzy se situace ještě výrazně zhorší. Bohužel člověk z masa a potravin, i když je v nich dostatek bílkovin, dokáže asimilovat asi jen 1 % na znovuvytvoření kolagenu v těle (asimilace: v biologii je jedná o přijímání a přeměnu látek organismem, který tyto látky používá pro výstavbu svého těla).
Kolagen je bílkovina. Proč tedy nestačí maso, nebo jiné potraviny s obsahem bílkovin k tomu, abychom si udrželi mladistvě vypadající kůži?
Molekula kolagenu je příliš velká – má hmotnost 300 000 Daltonů. Tenké střevo ji proto není schopno vstřebat. Před přibližně 15 lety v Japonsku vědci vyvinuli patentovanou metodu – enzymatické štěpení kolagenu na malé molekuly. Výsledkem této metody je tzv. hydrolyzovaný kolagen, kdy jsou aminokyselinové řetězce přerušené. Konečným produktem jsou malé molekuly o velikosti 5 000 a méně Daltonů, které je již tenké střevo schopné vstřebat a vstřebat je do krevního oběhu.
Collagen+11 ANNA BRANDEJS Zdokonalte svou pleť zevnitř s Collagen+11 ANNA BRANDEJS s nejčistším rybím kolagenem a patentovanými Ceramosidy. Světově unikátní složení navrhla sama doktorka Anna Brandejs. Doplněk stravy napomáhá vyhlazení vrásek, rozjasnění a zjemnění pleti. 1 880 Kč
Jak se kolagen dostane do kůže?
Kolagenové peptidy se vstřebávají přes tenké střevo do krve a krví jsou distribuovány do celého těla, podobně jako jiné živiny vstřebané z potravy. Krví se dostanou do kůže, kloubů, kostí, srdce, nehtů, mozku, šlach a jiných částí těla.
Klinické studie ukázaly zvýšené množství kolagenových peptidů v krvi poté, co účastnící studie užili hydrolyzovaný kolagen. Poté, co se kolagen dostane do těla, se spustí řetězová reakce, která příznivě ovlivňuje kůži, klouby, šlachy a vaziva již po několika týdnech užívání.
Z kolagenových peptidů se hned v kůži stává kolagen?
Ne, není to tak jednoduché, že by se po užití kolagenového doplňků stravy kolagenové peptidy v kůži ihned proměnily v kolagen a okamžitě vyplnily kůži. Když se kolagenové peptidy dostanou do krve, spouští se mnoho procesů a musí být splněno vícero podmínek, aby započala syntéza kolagenových vláken v kůži. Kolagen se v tenkém střevě vstřebává v podobě malých kolagenových peptidů a je distribuován krví do dermis (kůže). Kolagenové peptidy pak stimulují fibroblasty (základní buňky vazivové tkáně rozptýlená u člověka v různých částech těla) k syntéze kolagenu a elastinu tím, že se váží na jejich receptory. Je proto důležité, aby kolagenových peptidů v doplňku bylo dostatečné množství. Přítomnost vitamínu C je navíc dalším důležitým kofaktorem syntézy kolagenu. Společně urychlují produkci kolagenu v kůži.
Collagen +11 je hydrolyzovaný do té míry, že je již rozštěpený na dipeptidy a tripeptidy. Toho je dosaženo pomocí speciální směsi pečlivě vybraných štěpicích enzymů. Proto má výjimečně vysokou vstřebatelnost a využitelnost.
Znamená to, že čím více je v doplňku stravy kolagenového peptidu, tím lepší efekt?
Ano i ne. V našem doplňku je 2 500 mg kolagenových peptidů značky Naticol. Francouzský výrobce Naticolu provedl dvě studie, a to s 2 500 mg/denně a s 5 000 mg/denně. Při užívání dvojnásobné dávky se sice ještě účinky zvyšovaly, ale již jen nesignifikantně (nevýznamně), takže jsme se snažili dát do našeho doplňku dávku, která je účinná, a složení doplnili jinými látkami, které mají synergický účinek a příznivý vliv na stav kůže. Neplatí tedy, že více je více. Nízké dávky pod 1 000 mg na den už nemusí mít signifikantní vliv na zlepšení stavu kůže. Podle klinické studie může 2 500 mg kolagenu denně v podobě doplňku stravy výrazně zvýšit hustotu kolagenu v kůži a snížit fragmentaci kožní kolagenové sítě v kůži.
Fungují všechny hydrolyzované kolageny stejně? Proč je rybí kolagen lepší než kolagen z prasete nebo drůbeže?
Existují 4 druhy živočišných kolagenů: hovězí, drůbeží, prasečí a mořský (rybí). Ne všechny hydrolyzované kolageny účinkují stejně. Hovězí, drůbeží a prasečí kolagen obsahují převážně typ II kolagen, který je dobrý pro klouby, zatímco mořský kolagen je hlavně kolagen typu I, který se nachází primárně v kůži, má proto na kůži lepší účinek.
Kolagen typu I a kolagen typu II pocházejí z různých zdrojů. Kolagen typu I má navíc menší molekuly, což znamená, že má lepší absorpci a využitelnost organismem k syntéze vlastního kolagenu v kůži. Kolageny typu II mají lepší účinek na klouby než na kůži. Je zapotřebí rozlišovat, jaký užitek chcete mít. V případě, že chcete zlepšit zdraví svých kloubů, je lepší brát doplňky stravy s kolagenem typu II. V případě, že chcete zlepšit vzhled kůže a vyhladit vrásky, je zásadní a rozhodující, abyste brali doplněk stravy, který obsahuje převážně typ I kolagen.
Hovězí, prasečí a drůbeží kolagen se v doplňcích stravy vyskytuje často, a to hlavně proto, že jsou levnější, protože se jednodušeji extrahují. Nicméně, mořský kolagen je kvalitou nadřazený ostatním typům kolagenu, protože ho tělo absorbuje lépe. Mořský kolagen získaný z rybích kůží a šupin ze studenovodních ryb má 1,5krát vyšší využitelnost než hovězí nebo prasečí kolagen.
Výběr doplňků stravy se správným typem kolagenu je nezbytný k dosažení požadovaného výsledku. V mnoha případech se stává, že si lidé koupí doplněk s kolagenem, protože si myslí, že jim pomůže zlepšit zdraví kůže, vyhladit vrásky, ale výsledek se nedostaví, protože si vybrali doplněk s nesprávným typem kolagenu. Pravda je, že typ kolagenu určuje účinek doplňku stravy, takže je důležité vědět, jaký je zdroj kolagenu – dle toho, jestli chcete ovlivnit kůži nebo klouby.
Můžu dosáhnout stejných výsledků, když budu používat proteinové doplňky namísto doplňků s kolagenem?
Na trhu je mnoho doplňků stravy s aminokyselinami, které o sobě prohlašují, že pomáhají budovat kolagen v kůži, protože aminokyseliny jsou stavebními prvky všech proteinů, a to i kolagenu. Aminokyseliny mají skutečně velmi příznivý vliv na zdraví člověka, ale příjem těchto aminokyselin nezaručuje produkci peptidů a kolagenu jako takového.
Bohužel, někteří lidé si myslí, že aminokyselinové doplňky stravy jim pomohou obnovit ztrátu kolagenu, ale nejedná se o ten samý způsob, jakým to dokáže hydrolyzovaný kolagen. Protože když všechny kolagenové peptidy cirkulují v krvi a dostanou se do kůže, tělo nemusí syntetizovat nějaký konkrétní peptid, který právě chybí.
Molekula kolagenu je složena z více než 20 aminokyselin, které jsou spojené dohromady a vytvářejí šroubovici. Kolagen je trojitá šroubovice, obyčejně tvořená ze dvou stejných řetězců a třetího řetězce, který má trochu odlišné složení.
Kolagen je převážně tvořen aminokyselinami glycin, prolin a hydroxyprolin, které tvoří cca 50 % celého obsahu aminokyselin. Ale v celém kolagenu je dalších víc než 10 aminokyselin, které tvoří strukturu šroubovice.
Potřebujeme až 20 aminokyselin ve správných množstvích a poměrech, aby se vytvořila kompletní molekula kolagenu. Takže užívání kolagenových peptidů je více účinné, protože máme k dispozici všechny potřebné aminokyseliny, a to ve správných poměrech a množstvích.
Která forma kolagenu je nejlepší – v gelu, prášku nebo v tobolkách?
Forma tobolek je považována za lepší než forma prášku v sáčcích nebo gelová forma, protože forma v tobolkách neobsahuje ochucovadla, konzervační látky, cukr, umělá sladidla nebo jiné přídatné látky. V případě, že chcete mít čistý produkt bez zbytečných, anebo škodlivých příměsí, vyberte si kolagen v tobolkách.
Za jakou dobu můžu pozorovat zlepšení stavu kůže při užívání doplňků stravy s kolagenem?
Za dva až tří měsíce. Doplňky stravy, které navíc obsahují například komplex Ceramosidů, mají účinky rychlejší. První výsledky mohou být patrné již za 2 týdny.
Proč nestačí kosmetické přípravky, krémy a séra na omlazení kůže?
Kosmetické krémy a séra nanášené na pleť a kůži působí většinou jen na vrchní část pokožky. Do střední části kůže se jich dostane jen malé procento. Kolagen vnitřním užitím naopak působí zevnitř od nejspodnějších částí kůže. Je to nový trend, který se nazývá „beauty inside out“, respektive krása zevnitř.
Není lepší jít na botox než používat doplňky stravy?
Po botoxu se vrásky skutečně rozplynou velmi rychle, ale botox kvalitu a pevnost kůže nijak nezlepšuje. Navíc jak jeho efekt po půl roce vyprchá a je nutné jeho aplikaci doplnit, protože vrásky se do pár týdnu objeví znovu. Botox funguje tak, že dočasně vyřadí z provozu mimické svaly pod kůží, ty se přestanou hýbat a mimické vrásky se vyhladí. Bohužel, svaly pod kůži tím atrofují a kůže povolí, takže ten, kdo chodí na botox pravidelně, se po několika aplikacích stává kandidátem na plastiku horních víček, které poklesnou. Doplňky s kolagenem kůži zpevní, vybudují zevnitř a výhoda je, že nejen na obličeji, ale i na celém těle. Na druhé straně jejich účinek nemá tak velký a rychlý WOW efekt. Je třeba být trpělivý a tříměsíční kolagenovou kúru opakovat 1x za rok. Tímto se oddálí potřeba botoxu a plastických operací, anebo nebude vůbec nikdy nutná.
Doplňky stravy nejsou zbytečný luxus, ale důležitá součást naší výživy
Před více než dvěma tisící lety hlásal Hippokratés, nejslavnější lékař antiky, že strava má být naší medicínou. Na tomto tvrzení se nic nezměnilo. Na kvalitě a složení stravy ale bohužel ano. Moderní civilizace si žádá bezchybné a na pohled atraktivní ovoce a zeleninu, stejně jako maximální výnosy.