Rostlina známá v tradiční čínské medicíně jako Yuan Zhi, jejíž kořen má léčebné účinky
Léčivý kořen využívali buddhističtí michové, kteří věřili v to, že pozvedává mysl i tělo. Tradičně se kořen vítodu užívá pro zklidnění mysli, emocí a zlepšení spánku. Některé léčitelé věří v to, že dokáže pozvednout aktivitu kreativních oblastí mozku.
Zkvalitnění sexuálního života
Podle starověké medicíny napomáhal kořen vítodu kvalitě sexuálního života otevřením energetické dráhy mezi ledvinami a srdcem, u žen i mužů se díky tomu předpokládá, že stimuluje libido a prohlubuje sexuální zážitky.
Ačkoliv kořen vítodu zklidňuje nervovou soustavu, zároveň působí stimulačně na membrány respiračního traktu, stimuluje tvorbu slin a vykašlávání hlenu. V tradiční medicíně se proto využívá i pro úlevu od negativních projevů některých respiračních onemocnění či astmatu, kdy usnadňuje dýchání a pročišťuje celý dýchací trakt.
Stimulačně působí také na orgány s vnitřní sekrecí, dělohu a krevní oběh. Při topické aplikaci na vlasovou část hlavy má extrakt z vítodu blahodárný vliv na kvalitu vlasů, jejich zdraví a růst a navíc brání padání vlasů.
Pozitivní vliv na mozek
Kořen vítodu tenkolistého (Polygala tenuifolia) nachází řadu využití v tradiční čínské medicíně, především v oblasti ochranného účinku na mozek. Podle provedených studií působí jako mírné antidepresivum a může zlepšovat rozeznávací funkce mozku, jak tomu nasvědčují zkoumání hlodavců po požití extraktu.
U seniorů může užívání extraktu z kořene vítodu navýšit kognitivní schopnosti, u zdravých dospělých je nicméně zkoumání tohoto účinku stále limitované.