Látky, které podněcují růst či aktivitu mikroorganismů (bakterií), jež jsou důležité pro zdraví organismu
Nejlepší příklad účinku prebiotik je v gastrointestinálním traktu, kde mohou pozměnit kompozici organismů ve střevní mikroflóře. V principu však mohou prebiotika pozitivně ovlivňovat i jiné oblasti organismu. Existují například krémy na ruce, u kterých byl záměrně vyvolán vliv podobný prebiotikům, aby zlepšily složení či aktivitu kožní mikroflóry.
Prebiotika: co to je?
Ve stravě jsou prebiotika obvykle vláknité složky, které svrchní částí zažívacího traktu projdou, aniž by je organismus strávil. Proto mohou stimulovat růst či aktivitu „správných“ bakterií, které kolonizují tlusté střevo a jimž prebiotika slouží jako podklad.
V současnosti jsou prebiotika definována jako selektivně fermentované látky, které umožňují specifické změny jak ve složení, tak aktivitě gastrointestinální mikroflóry, což přináší organismu početné zdravotní benefity.
Prebiotika v potravinách
Prebiotika se přirozeně vyskytují v naší stravě. Mezi jejich zdroje patří mimo jiné artyčoky, česnek, cikorka a cibule. Aby však došlo ke kýženému bifidogennímu účinku (zvýšení počtu „přátelských“ bakterií ve střevě), je třeba konzumovat těchto potravin velké množství. Proto je pro většinu lidí snažší užívat doplňky stravy s obsahem prebiotik, nebo doplňků stravy s kombinací probiotik a prebiotik, aby měli jistotu, že jsou jejich hladiny přátelských bakterií ve střevě dostatečně vyživené.
Existují různé typy prebiotik, mezi ty nejběžnější patří inulin, fruktooligosacharidy, laktulóza a lafinóza.
Nejčastěji vyhledáváte: prebiotika pro děti, prebiotika co to je, prebiotika potraviny