V medicíně a estetické medicíně má kyselina azelaová hned několikero využití, zejména v dermatologii
Kyselina azealová je nasycená dikarboxylová kyselina s devíti atomy uhlíku v molekule. Přirozeně se s ní můžeme setkat v žitě, pšenici a ječmenu. Její lékařské využití je velmi široké.
V případech mírného až středního akné dokáže potlačit bakterie v pórech kůže, což v důsledku vede k menšímu výskytu komedonů. Navíc omezuje vytváření keratinu, přírodní látky podporující růst bakterií nalézajících se v pórech. Kyselina azelaová je skvělým pomocníkem proti růžovce. Dokáže totiž tlumit zánětlivé projevy, které onemocnění vyvolává.
Už žádné tmavé skvrny
Využívá se také při léčbě různých typů kožních pigmentací, včetně melasmy, pozánětové či těhotenské hyperpigmentace. Má potenciál snižovat produkci melaninu, a proto nedochází k výraznějšímu tmavnutí oblastí již postižených hyperpigmentací. Zároveň díky tomu působí preventivně proti nadměrné pigmentaci pleti.
Má vysoký mazoregulační účinek, přípravky s jejím obsahem jsou tedy vhodné k ošetřování mastné pleti. Působí proti vráskám – vzhledem k tomu, že působí antioxidačně, zbavuje pokožku negativních vlivů volných radikálů. Právě ty jsou jedním z důvodů, které způsobují předčasné stárnutí pokožky.