Léčivá bylina
Domovem kozlíku lékařského je Evropa a některé části Asie, přirozeně se ale vyskytuje i v Severní Americe. Extrakt se vyrábí z kořene této na loukách rostoucí trvalky, z něhož se lisuje šťáva nebo se z něj utváří prášek, je znám pro své sedativní účinky a schopnost uvolňovat centrální nervových systém a hladké svalstvo. Po staletí se využívá při problémech se spánkem, především při problémech s usnutím kvůli úzkostem či nervozitě. Nejvíce na oblibě získal v průběhu 17. století.
Ovlivňuje hladinu GABA
Kozlík obsahuje na 120 chemických látek. Vědci předpokládají, že jeho účinek je dán tím, jak navyšuje v organismu hladinu GABA (kyseliny gamma-aminomáselné), která má vliv na aktivitu buněk nervového systému. Léky proti úzkostem na předpis, jako je Diazepam, přitom působí na organismus v podstatě stejně, navýšením hladiny GABA.
Lidský organismus zklidňuje, zároveň však jeho účinek ale není až příliš sedativní. Nepůsobí návykově, a přesto je účinný proti nespavosti, především díky obsaženým alkaloidům (valepotriáty). Snižuje dobu, za jakou upadneme do spánku, omezuje buzení během noci a celkově zlepšuje kvalitu spánku. Díky tomu, že jemně zklidňuje, využití nachází coby přírodní prostředek proti úzkostem.
Přírodní medicína
Využívá se také coby alternativní medicína proti křečím břicha a menstruačním bolestem, zlepšovat může podle zastánců přírodní medicíny bolesti hlavy, bolesti způsobené revmatem a trávení. Při topické aplikaci může taktéž ulevit od bolestí a svalového napětí, nachází proti využití i při bolestech svalů.
Pro krásnou pleť
Při topické aplikaci zásobí pleť řadou antioxidantů, které neutralizují volné radikály, čímž pleť chrání před předčasným stárnutím a vznikem vrásek. Na pleť má také zklidňující účinek, je proto vhodný i v případě akné, kdy navíc na kůži utváří lehkou ochrannou bariéru, a při kopřivce či vyrážkách. Obsažené ochranné oleje udržují pleť pružnou a zdravou.