Skupina neurotransmiterů
Endorfiny patří k chemikáliím vyskytujícím se v mozku známým jako neurotransmitery, jejichž úkolem je přenášet elektrické signály v rámci nervového systému. V lidském organismu bylo popsáno nejméně 20 typů endorfinů. Nachází se primárně v hypofýze, dalších částech mozku a distribuovány jsou také v nervovém systému.
Proti stresu a bolestem
Stres a bolest jsou dva nejčastější faktory vedoucí k uvolnění endorfinů. Ty následně reagují s receptory opiátů v mozku a omezují vnímání bolesti. Působí podobně jako léky, jako je morfium a kodein. Na rozdíl od opiátů aktivace opiátových receptorů endorfiny nevyvolává závislost.
Snížení vnímání bolesti a vyplavování endorfinů vede k opačnému stavu, k euforii, snížení chuti k jídlu, uvolňování pohlavních hormonů a zlepšuje reakce imunitních systému. S vyššími hladinami endorfinů vnímáme méně bolesti a méně na nás působí i stres. Právě endorfiny stojí za skvělým pocitem, který máme po cvičení, vyplavovat se ale mohou i po konzumaci čokolády nebo dokonce chilli papriček. Jejich vyplavování podporuje i sexuální aktivita či meditace.