Existuje pojem zdravé opalování nebo je to jenom nesmysl, který si vymysleli obhájci tmavého opálení? Na tuto otázku jsou velice rozdílné odpovědi. Každopádně, člověk se kontaktu se sluncem rozhodně vyhnout nemůže, a proto je potřeba vědět, jak se co nejzdravěji opalovat, aby nám to příliš neuškodilo. Nicméně to, že opalování je škodlivé, je bohužel nevyvratitelný fakt.
Svojí pleť musíme proti slunečnímu záření chránit neustále, tedy i v situacích, kdy si ani neuvědomujeme, že jsme jeho vlivu vystaveni. Pokud se pohybujete po městě, je to právě ten případ, kdy na naši ochranu zapomínáme. Město je ale přitom stejně nebezpečné prostření jako kterékoliv jiné. Slunce se totiž občas schovává za mraky či je schované za budovami, ale i tak nám může způsobit vážné problémy se spálením naší pokožky. Proto se i do města mažte ochrannými krémy nejméně s faktorem 15 a držte se ve stínu. Přes poledne raději ani nevylézejte ven, a když už musíte, zdržujte se pod slunečníky či v jiném stínu. A nezapomeňte si chránit svoje oči kvalitními slunečními brýlemi, protože slunce může velmi poškodit i naše oči.
Pokud jste se rozhodli vyrazit si k rybníku, dejte si na slunce velký pozor. Nejenom, že pod dojmem toho, že se schováváte ve stínu, takže si myslíte, že jste chráněni, se velice snadno spálíte, ale voda také odráží mnoho slunečních paprsků, které jsou tím intenzivnější. Dalším problém u rybníku je pokousání od komárů. Štípance se vám totiž při nedostatečné ochraně před sluncem mohou změnit v nehezké pigmentové skvrny. Nezapomínejte se také neustále mazat, protože ihned po vykoupání vám ochrana krémem mizí (s výjimkou těchto
opalovacích krémů Dermaheal, které vydrží i několik koupání). A navíc, pokud vylezete z vody a neotřete se, říkáte si o spáleniny mnohem více, protože voda slunce přitahuje.
Pozor i na pobyty u moře. Je sice známo, že moře má naše zdraví blahodárné účinky pokud se jedná o kožní problémy typu ekzém nebo o problémy s dýcháním. Při opalování na nás ale tenhle blahodárný vliv moře příliš nepůsobí, spíše naopak. U moře používejte opalovací krém s co největším faktorem, nebojte se ani „padesátky“. Vezměte si příklad z jižních národů a dodržujte siestu. Ta nám, středoevropanům možná připadá jako velice otravný zvyk, ale oni vážně vědí, co dělají. Během poledne je totiž záření nejsilnější, a může tak vaší pokožce nejvíce uškodit. I strava vám může velice pomoci, pokud se jedná o ochranu před sluncem. Pokud budete pít rajčatovou nebo mrkvovou šťávu a k večeři si dáte salát s olivovým olejem, posilujete tak ochranu proti slunečním paprskům i zevnitř.
I hory mohou být pro naši pokožku velmi nebezpečné. Čím jste výše, tím jste blíž ke slunci, takže si uvědomte, že na horách hrozí vaší pokožce velké nebezpečí. Je třeba si uvědomit, že na horách jsou mnohem intenzivnější i ty paprsky, které jsou schované za mraky, proto opět používejte ty nejvyšší ochranné faktory, aby vaše pokožka byla dostatečně chráněná.
Pro svoji ochranu proto dodržujte tyto pravidla, která byste měli dodržovat, ať už se nacházíte kdekoliv v přírodě nebo ve městě. Pořád se mažte krémy, které mají dostatečně vysoký UV faktor, krémy které mají faktor například jenom pět, jsou úplně k ničemu. Mažte si hlavně citlivé oblasti jako je obličej, zátylek nebo ramena. Díky používání pokrývek hlavy zabraňujte vzniku úžehu a k ochraně vašich očí jsou nutné kvalitní sluneční brýle. Na slunci pijte, ale nikdy ne alkohol, pouze čistou vodu a neslazený studený čaj.
Vaše zdraví by pro vás mělo být na prvním místě, proto tyto pravidla dodržujte opravdu poctivě. A pokud máte děti, dbejte na to, abyste takto chránili i svoje děti, které jsou na nebezpečí od slunce náchylnější ještě mnohem více než my dospělí.