Benigní hyperplazie prostaty se týká devíti z deseti mužů
Benigní hyperplazie prostaty je jednoduše řečeno zvětšení prostaty. Jak vzniká a lze tomuto onemocnění předcházet?
Prostata obklopuje močovod, trubici, která odvádí moč z močového měchýře pryč z organismu. Jak se prostata zvětšuje, může se močovod zužovat nebo dokonce částečně zablokovat. Právě zde leží jádro následných problémů s močením.
Zvětšení prostaty postihuje s rostoucím věkem takřka každého muže. Nejedná se nicméně o vážnou chorobu. Zvětšení prostaty může být sice obtěžující, ale obvykle nejde o nijak závažný zdravotní problém. Více než polovina mužů starších 75 let zažívá některé symptomy.
Prostata se v průběhu života přirozeně zvětšuje, přičemž k největšímu růstu dochází ve středním věku. Po dovršení 50. roku života trpí zvětšenou prostatou pět z deseti mužů. Ve věku osmdesáti let má zvětšenou prostatu dokonce devět z deseti mužů.
Co je příčinou?
Zvětšení prostaty je pravděpodobně přirozenou součástí stárnutí mužského organismu, kterou způsobují změny hormonálních hladin a také změny růstu buněk. Významnou roli nicméně hraje také genetika, zejména se pak jedná o případy, kdy je v důsledku zvětšení prostaty nutný chirurgický zákrok u mužů mladších šedesáti let.
U mužů starších padesáti let se riziko rozvoje benigní hyperplazie prostaty zvyšuje. Proč ale někteří muži mají výraznější symptomy než jiní, to dosud není přesvědčivě vědecky objasněno.
O zvětšené prostatě nemusí muž ani vědět
Nejprve je třeba zdůraznit, že velká část mužů s benigní hyperplazií prostaty nemá vůbec žádné viditelné příznaky onemocnění. Když se objeví, mohou se lišit od takřka bezvýznamných a nezřetelných až k vážným, které narušují běžný život. Další zajímavou skutečností je, že množství zvětšené prostaty není vždy přímo úměrné míře symptomů. U některých mužů s drobně zvětšenou prostatou se mohou objevit výrazné symptomy, stejně tak někteří muži s výrazně zbytnělou prostatou nemusí mít typické problémy vůbec.
Symptomy navíc může zhoršovat chladné počasí či fyzický a emoční stres, vliv na ně mohou mít i některé léky, například ty obsahující pseudoefedrin, antidepresiva, diuretika, přípravky testosteronové terapie a analgetika.
Benigní hyperplazie prostaty způsobuje zejména problémy s močením, jako například:
- Problém zahájit a ukončit močení
- Časté nutkání k močení, přičemž se toto nutkání objevuje často v nočních hodinách, kdy dotyčného budí
- Slabý proud moči při močení
- Časté močení
- Bolest při močení
- Pocit nevyprázdněného močového měchýře po močení
V malém procentu případů může skutečně v důsledku zvětšení prostaty dojít k zablokování močového měchýře a takřka znemožnění močení. Tento problém pak může vést k zadržování moči a rozvoji infekce močového měchýře či vzniku močových kamenů, v krajním případě pak dokonce k poškození ledvin.
Zvětšení není rakovina prostaty
Navzdory obecně panujícím dezinformacím nicméně zvětšení prostaty nemá za následek rakovinu prostaty a dokonce s ní ani nijak nesouvisí. Faktem ovšem je, že rakovina prostaty může mít obdobné symptomy jako benigní hyperplazie prostaty, protože je vhodné lékaře vždy navštívit. Vedle rakoviny prostaty mohou symptomy benigní hyperplazie prostaty připomínat také symptomy infekce urinárního traktu, diabetu a srdečních a neurologických onemocnění.
Zvětšení prostaty nemá vliv na schopnost muže počít děti, stejně tak nezpůsobuje problémy s erekcí.
Léčba často není nutná
Obvykle není nutné zvětšení prostaty nijak léčit, terapie se zahajuje až v momentě, kdy již symptomy benigní hyperplazie prostaty dotyčného začínají významně omezovat nebo kdy způsobují další zdravotní obtíže, jako například znemožňují vyprázdnění močového měchýře, způsobují jeho infekce či zapříčiňují vznik močových kamenů.
Jak si lze pomoci bez návštěvy lékaře?
- Praktikovat přerušované močení (během konání potřeby střídat snahu co nejvíce se vyprázdnit a zastavovat proud moči)
- Užívat doplňky stravy, které zamezí dalšímu zvětšování prostaty
- Vyhýbat se alkoholu a kofeinu, které působí diureticky, tedy odvodňují organismus a mají za následek častější močení
- Vyhýbat se pokud možno užívání léků, které znesnadňují močení, jako jsou antihistaminika, spreje uvolňující ucpaný nos a antialergika
Co se týče prevence, jednou z možností je užívat doplňky stravy s obsahem saw palmetto (serenoa repens) a betasitosterolu, které působí proti zvětšení prostaty. Někteří lidé věří, že účinnou prevencí je i častá ejakulace, toto tvrzení nicméně lékaři doposud nepotvrdili.
Rozhovor Filip Jankovič: Jeho osobní tipy a triky, jak se cítit a vypadat skvěle
Filipa Jankoviče všichni známe – osobitý, trendy, všestranný umělec, zejména tanečník a choreograf, který nedávno oslavil své kulaté jubileum, třicátiny. Ač tento úspěšný showman na “třicítku” na krku vůbec nevypadá, a ani mu jeho věk nikdo nevěří, sám se narůstajících let nebojí. Právě naopak, cítí se a vypadá skvěle! Už mu to ale nemusíme závidět, protože nám prozradil pár svých osobních triků.
Péče o pleť a tělo pro muže
Již dávno neplatí tvrzení, že správný chlap musí smrdět. Dnešní muž by se o svou hygienu, péči o pleť a tělo měl starat bez ostychu. Drogerie nabízejí pestrý sortiment kosmetických přípravků pro muže, a proto doufejme, že již většina mužů má při nejmenším svůj pánský sprchový gel, antiperspirant a pleťový krém. Avšak u mytí, prevence pocení a základní péče o pleť to nekončí.
Proč mužům padají vlasy?
Padání vlasů nebo jejich úplná ztráta jsou označovány lékařským termínem alopecia. Tu může způsobit hned několik faktorů. Pro muže jsou nejčastější dědičnost, hormonální činnost a stárnutí. Ubývání vlasů se projevuje většinou plíživě a časem se zhoršuje. U mužů se nejčastěji vyskytují kouty, lysinky, řídnutí a také slábnutí vlasů. Co dělat, když takový problém nastane?