Za hormonální akné může nízká hladinu progesteronu
Zapomeňte na testosteron a estrogen, hormony, o nichž se často tvrdí, že jsou příčinou akné. Jejich „zásluhy“ na pupíncích jim nebereme, tentokrát se ale zaměříme na jiného původce vřídků, a to progesteron, respektive jeho malé množství v organismu.
Progesteron je klíčový pro zdraví ženy, co se týče akné a zlepšení jeho stavu nicméně bývá tento pomocník často opomíjen. Vina za vznik akné bývá často dávána androgenům, jako je testosteron a dihydrotestosteron (DHT). Tyto hormony se sice podílí na jeho vzniku, nicméně je to spíše nedostatek progesteronu, který narušuje křehkou rovnováhu ostatních hormonů, a ve výsledku tak může způsobovat akné (a neméně nepříjemný PMS, premenstruační syndrom).
Jaká je příčina akné?
Progesteron je druhým neznámějším ženským pohlavním hormonem po estrogenu. Produkuje-li jej organismus dostatek, má zklidňující vliv na naše těla. Vzniká ve žlutém tělísku, vaječnících, nadledvinkách a během těhotenství také v placentě.
Pro ženy je mimořádně důležitý, protože reguluje ovulaci a menstruaci. Jeho hlavní rolí je připravit dělohu na početí a těhotenství. Během druhé poloviny menstruačního cyklu začíná díky progesteronu produkovat vnitřní sliznice dělohy produkovat bílkoviny, které dělohu připravují na těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, hladiny progesteronu a estrogenu klesnou, a děložní výstelka se začne rozpadat. Tím odstartuje menstruace.
Problémem je stres
Hladiny progesteronu může snižovat stres, čímž zapříčiní hormonální nerovnováhu. Pokud je organismus neustále ve stavu stresu, ať už jedná o špatnou stravu, nadměrné cvičení, nedostatek spánku či úzkosti, nadledvinky potřebují progesteron, aby mohly produkovat více kortizolu a adrenalinu.
Aby se organismus vypořádal se stresem, vypotřebuje zásobní progesteron namísto, aby jej využil pro to, na co je skutečně určený, tedy pro regulaci menstruačního cyklu a přípravu na těhotenství. Progesteron se vedle toho účastní i přeměny tuku na energii, snižování zánětů, podpory štítné žlázy a vyrovnávání hladiny krevního cukru.
Sama nízká hladina progesteronu nevyvolává vznik pupínků, jenže jeho nízká hladina zapříčiní nerovnováhu dalších hormonů, čtěte estrogenu a androgenů, jako je testosteron.
Přemenstruační syndrom a estrogen
Progesteron doplňuje některé z účinků estrogenu a bez jeho dostatku se může esterogen stát dominantním hormonem, který naruší křehkou rovnováhu mezi dvěma hormony. Nevyvážený poměr mezi progesteronem a estrogenem je posléze zodpovědný za nepříjemné symptomy PMS, jako jsou výkyvy nálad, akné, nadýmání či tloustnutí.
Velké množství androgenů je, co se týče akné, nejdůležitější. Především se jedná o DHT. Je-li v krvi příliš volného testosteronu, což se může stát v důsledku stresu nebo inzulínové rezistence, enzym 5-alfa reduktáza přemění nadbytečný testosteron na dihydrotestosteron. Ten organismus ovlivňuje mnohem výraznějí a za následek má mastnou pleť, akné, abnormální růst ochlupení nebo naopak mužské plešatění. Adekvátní hladina progesteronu naopak brání vzniku nadměrného množství DHT tím, že inhibuje aktivitu enzymu 5-alfa reduktázy, je-li progesteronu nedostatek, děje se nicméně přesný opak a objevovat se mohou začít negativní symptomy včetně akné.
Co způsobuje nízkou hladinu progesteronu?
- Ukončení užívání hormonální antikoncepce
- Nevyvážená strava
- Chronický stres
- Nízký příjem kalorií
- Syndrom polycystických ovarií
Akné vás zbaví tyto vitamíny a minerály
Akné je multifaktoriální onemocnění. Jeho primární příčinou jsou bakterie, vliv mají i hormony a další mechanismy. Některé živiny nicméně mohou stav akné zlepšit.
Jak se zbavit pih? Pomůže laser, retinol i specializované krémy
Shluky drobných hnědých teček, tedy pih bývají u dětí roztomilé. V pozdějším věku už ale bývají coby nadměrná pigmentace roztomilé méně, ať už se objevují na obličeji, ramenou, pažích či v dekoltu. Ačkoliv k jejich vzniku můžete mít genetické predispozice, hlavní roli hraje v tomto ohledu sluníčko a to, nakolik jste se během života bez adekvátní ochrany slunili.
Proti akné vám pomůže tea tree oil
Aknózní pleť vyžaduje speciální péči. Jednou ze složek produktů proti akné by rozhodně měl být tea tree oil, který působí proti zánětům a pupínků vás zbaví již během krátké doby používání.
Popraskané žilky na obličeji můžete zamaskovat i úplně vyzmizíkovat
Rozšířené žilky jsou drobná síť žilek, která se nachází přímo pod povrchem kůže. Mívají červenou, fialovou, modrou či růžovou barvu a nejčastěji se objevují na tvářích či kolem nosu. Žilky mohou být nejen rozšířené, ale i popraskané, proto se pro tento čiště kosmetický problém vžil i název popraskané žilky.
Jizvy po akné. Konečně se jich zbavte
I když už akné nehyzdí vaši tvář, dost možná vám na něj zbyly nežádoucí vzpomínky v podobě jizviček po akné. Naštěstí je možné je odstranit nebo alespoň zlepšit jejich vzhled, ať už jsou zarudlé, vyvýšené nebo naopak na kůži tvoří prohlubně.