Padání vlasů, strašák dnešní společnosti
Padání vlasů, to je termín, kterého se dnes bojí nejenom muži, ale i ženy. Postihuje totiž stále větší procento obyvatel na celé planetě. Navíc už padání vlasů není jenom záležitostí starších, ale týká se to i malých dětí. U nich se to samozřejmě děje z jiných příčin, ale psychické následky to může mít stejné, ne-li horší.
Vlasy padají i ženám, ale o tomto tématu se příliš nediskutuje, protože ženám většinou nehrozí naprostá pleš či lysiny. To ale neznamená, že je plešatění u nich méně závažný problém.
Důvodů, proč nám vlasy padají je mnoho. Spoustu z nich ale můžeme ovlivnit například nepatrnou změnou jídelníčku. Nejčastější příčin padání vlasů je několik. První, co nás určitě napadne, je dědičnost. Tento faktor se bohužel nedá příliš ovlivnit. Samozřejmě můžeme vlasům věnovat větší péči a preventivně bojovat proti padání, ale ve finále nám vlasy stejně prořídnou, ať se snažíme, jak se snažíme.
Další příčina, která je také obecně známá, je špatná strava. Nejde ani tak o samotné potraviny, které konzumujeme, ale spíše o to, co tyto potraviny obsahují nebo neobsahují. Vypadávání vlasy totiž způsobuje například nedostatek železa. To snadno zjistíte pomocí, krevních testů na jakékoliv hemo-klinice. Pokud se opravdu prokáže, že vám vlasy padají z tohoto důvodu, na našem trhu již existuje několik kvalitních přípravků, které vám železo do organismu doplní. Ale pozor na předávkování! I nedostatek vitamínu A nebo selenu může vypadávání způsobovat. Ale pozor, stejně tak za to může i předávkování těmito látkami. Obě jsou totiž toxické, proto si sledujte množství, které jste zkonzumovali.
Dalším možným problémem může být špatně fungující štítná žláza. Ať už jde o její zvýšenou nebo sníženou funkci, při obojím vám mohou začít padat vlasy. Pokud je to váš případ, bohužel se nevyhnete braní léků.
Pokud se stresujete, na vaše vlasy to může mít neblahý účinek. Může se jednat jak o stres v práci, tak i například následkem boje s nemocí. I pokud se začnete stresovým situacím vyhýbat, padání vlasů nepřestane hned. Může trvat ještě dva až tři měsíce potom, co začnete žít více v klidu.
U žen může docházet k padání i díky těhotenství, protože se jim v těle dějí velké hormonální změny. I pár měsíců po porodu mohou tyto problémy přetrvávat. Je to díky tomu, že se mění hladina estrogenu a vypadávání vlasů je rekce na tyto změny. Stejně jako v těhotenství se i v menopauze tato hladina estrogenu mění. Jeho počet v těle totiž klesá. Je lepší se v obou těchto případech poradit s lékařem a najít s ním vhodné doplňky stravy či se domluvit na změně jídelníčku.
Pozor i na braní různých medikamentů. Ty totiž mohou padání způsobit také. Pokud je přesně toto váš problém, je třeba se domluvit s vaším lékařem, co s tím dál dělat a někdy je třeba léky vyměnit za nějakou jejich alternativu, která se vašemu organismu bude hodit lépe.
Existují ovšem i důvody, které nemají nic společného s naším organismem a jde spíše o mechanické nedostatky a problémy. Například používáním špatné vlasové kosmetiky si o padání vlasů přímo říkáte. Stejně tak častým barvením, zvláště pokud extrémně střídáte barvy od platinové blond po havraní čerň. I trvalá či žehlení žehličkou jsou na vlasy hotový mor.
Dalším problémem je samotná úprava vašich vlasů. To znamená, že pokud si je velmi často češete a špatným kartáčem, koledujete si padání. Stejně tak, pokud si vlasy často stahujete do pevných culíků a drdolů. Vlasy jsou pak mnohem více namáhané. Stejný problém je i časté nošení klobouků a čepic.
Každý by si proto měl pořádně promyslet, co všechno možná dělá špatně a na příčinu vypadávání vlasů přijdete možná úplně snadno.