Není chemický peeling jako chemický peeling. Víte, co obsahují?
Možná jste to netušili, ale výhod chemických peelingů využívá lékařská kosmetická péče již více než století! Jenže jak se v množství chemických peelingů zorientovat?
Chemický peeling funguje na principu změny přirozeného pH pleti. To má hodnotu zhruba 5,5, je lehce kyselé. Jakákoliv látka, která má jiné pH a kterou na pokožku aplikujeme, způsobí její změny. Dochází k odloupání její svrchní vrstvy a starých kožních buněk a k regeneračním procesům, na jejichž konci stojí krásná pokožka bez jizviček po akné, hyperpigmentace a vrásek.
K této krásné pokožce lze dojít za pomoci několika prostředků:
1. Alfa-hydroxykyseliny (AHA)
Alfa-hydroxykyseliny jsou přírodně vyskytující se karboxylové kyseliny rozpustné ve vodě. Peelingy stojící na obsahu AHA patří k nejjemnějším typům peelingů. Zkuste třeba omlazující AgePeel. Proces „sloupání“ v tomto případě působí proti jemným vráskám, suché pleti, nestejnoměrné hyperpigmentaci a lehkému akné. Alfa-hydroxykyseliny mohou být také smíchány s pleťovým mýdlem či krémem v nižších koncentracích a stát se tak součástí vaší každodenní péče o pleť. Při jejich pravidelném používání dochází ke zvýraznění textury obličeje. Protože se ale jedná o velmi jemný, povrchový peeling, není tento typ vhodný k léčbě vrásek.
Mezi nejpoužívanější alfa-hydroxykyseliny patří kyselina glykolová, kyselina citronová, kyselina mléčná, kyselina mandlová či kyselina jablečná. Využívá se jich však mnohem více.
2. Beta-hydroxykyseliny (BHA)
V současností se peelingy na bázi beta-hydroxykyselin začínají využívat namísto silnějších peelingů na bázi alfa-hydroxykyselin, protože BHA jsou schopny proniknout hlouběji do pórů pokožky. Studie prokázaly, že BHA regulují produkci kožního mazu, výskyt akné stejně jako dokáží odstranit mrtvé buňky kůže v některých případech dokonce lépe než AHA, které působí pouze přímo na povrchu pokožky. Zástupkyní BHA je kyselina salicylová, kteoru najdete v peelingu Pore Refining Scrub, který je určen pro domácí použití dvakrát až třikrát týdně.
3. Kyselina trichloroctová (TCA)
Účinnost peelingu na bázi kyseliny trichloroctové závisí na její koncentraci. V případě nižší působí okamžitě – odstraněním povrchových vrstev kůže dochází k vyhlazení jemných vrásek a zvýraznění textur pleti. V případě vyšší dokáže zahladit výraznější vrásky, pigmentové skrvny i jizvy po akné. Doba rekonvalescence, kdy se odlupuje svrchní vrstva pokožky a je nahrazována novou, se liší podle typu pleti klienta a zejména síle peelingu.
Kromě využití v oblasti obličeje a dekoltu se využívá i pro redukci strií po celém těle, odstranění bradavic a dokonce i permanentního make-upu a tetování.
4. Jessnerův peeling
Jessnerův peelingový roztok (jmenuje se podle německo-amerického dermatologa Maxe Jessnera) kombinuje 14% kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou, látku resorcinol na alkoholové bázi. Tento typ peelingu dokáže odstranit pigmentové skvrny, akné a jizvičky po něm a různé nerovnosti pleti. Vzhledem k nízkým koncentracím obsažených kombinací kyselin a tomu, že peeling neproniká do hlubších vrstev pokožky, podráždění (zčervenání, stroupky, otoky) pokožky netrvá obvykle déle než týden či deset dní. Vyzkoušejte Medik8 Jessner peeling.
5. Kyselina retinová
Kyselina retinová je formou vitamínu A, retinolu. Peeling na jejím základě zasahuje hlubší vrstvy pokožky než například peeling za použití BHA. Využívá se v případě, kdy chcete odstranit z pleti jizvy, vrásky, výraznou nadměrnou pigmentaci či akné. Často se provádí v kombinaci s Jessnerovým peelingem – ten je aplikován den před „zákrokem“, aby došlo k otevření pleti a kyselina retinová mohla snáze proniknout do hlubších vrstev pleti. I zde platí, že se jedná o výraznější zásah do pokožky a čas rekonvalescence se pohybuje stejně jako v předchozím případě mezi sedmi až deseti dny. Během této doby je nezbytné vyvarovat se působení slunečního záření.
6. Fenol
Tento typ peelingu prý využívaly již hvězdy v Hollywoodu ve zlatých dvacátých letech! Jedná se o hluboký chemický peeling, jehož výsledky bývají impozantní. Že si ho zamilovaly zrovna herečky je vcelku logické – na rozdíl od ostatních povolání měly dostatek času na rekonvalescenci. Při této metodě totiž dochází k intenzivní exfoliační reakci a zotavení pokožky zabere minimálně dva týdny. Kromě toho je nutné dodržovat předepsaný klidový režim kvůli možné ztrátě pigmentace na ošetřovaných plochách. Odměnou za čekání a potenciální rizika jsou ale vyhlazené i hluboké vrásky, odstraněné výrůstky na pleti a velmi výrazná redukce stařeckých či slunečních skrvn.
8 tipů, aby vaše oči vypadaly mladší: navykněte si na rutiny
Oko do duše okno, říká se často. Ať je to jak chce, každopádně jsou oči jedním z nejvýraznějších prvků naší tváře. Takže pokud toužíte po omlazení, bude nejlepší s ním začít právě u nich. A jako každá péče, i péče o oči vyžaduje pravidelnost.
Nejlepší přípravky proti vráskám z našeho e-shopu
Tenhle žebříček nemáme na svědomí my z Medaprexu, ale naši spokojení zákazníci. Pojďte se seznámit s pěti nejprodávanějšími produkty, které napomohou omlazení vaší pleti a zavelí do boje proti vráskám.
Nespěte na jednom boku. Budete mít vrásky!
Vážně, opakovaný spánek na tom samém boku je živnou půdou pro vznik mimických vrásek! Přečtěte si ještě 5 dalších faktů, které jste o vráskách nevěděli.
Seriál o kyselině hyaluronové: Věděli jste, že jí máte právě teď v těle 15 gramů?
Název kyselina hyaluronová v posledních letech zaznamenali ve spojení s bojem proti vráskám snad všichni. Že tahle šikovná pomocnice opravdu funguje, to už je prokázáno. My si ji ovšem tentokrát představíme z trochu jiného pohledu. Startujeme o ní totiž celý článkový seriál!
Celebrity jsou bez vrásek díky výplním Princess
Herečka Vilhemová, modelka Faltýnová i zpěvačka Pártlová prozradily tajemství jejich mladě vypadající pleti bez vrásek. Oblíbily si zázrak značky Princess. Jde o výplňový materiál čisté kyseliny hyaluronové - extrémně účinné látky proti vráskám.