Silný adaptogen, léčivá bylina
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea ) je ve světě známá také jako zlatý kořen. Tato adaptogenní bylina napomáhá v organismu spalování tuků, stimuluje fungování mozku a dodává energii.
Adaptogeny jsou skupina rostlin, které lidskému organismu mohou napomoci adaptovat se na fyzický, chemický či enviromentální stres. Rozchodnice je jednou z nejsilnějších rostlin této rodiny.
Jejím domovem jsou oblasti vyšších nadmořských výšek v arktických oblastech Asie a východní Evropy. Již dávní Vikingové využívali rozchodnici pro navýšení fyzické síly. Šerpové z oblasti Himalájí užívají dodnes rozchodnici, když se chystají na cesty na „osmitisícovky“. V Rusku se více než 70 let využívá pro zlepšení pracovního výkonu, zlepšení stavu insomnie, odstranění únavy, depresí a navýšení atletické vytrvalosti.
Proti viscelárnímu tuku
Rozchodnice napomáhá spálit tuk v oblasti břicha, stimuluje totiž využití tuků jako energie. Jeho aktivní látka zvaná rosavin spouští v organismu reakci spalující tuk. Rosavin aktivuje enzym lipázu, který má schopnost rozkládat tuk uložený v adipozní (tukové) tkáni v oblasti břicha. Užívání rozchodnice růžové společně se zařazením pravidelného cvičení tak dokonce u lidí prokazatelně napomáhá snižovat objem viscelárního tuku.
Rozchodnice růžová navíc dodává energii a navyšuje výkonnost. Výdrž a vytrvalost navyšuje díky tomu, že v krvi zvyšuje obsah červených krvinek. Ty transportují kyslík do svalů a jejich vyšší počet může díky tomu navýšit výkon, stejně jako oddálit únavu. Podporuje také regeneraci svalů díky svému protizánětlivému působení. Přesný mechanismus, jak navyšuje výkon a vytrvalost, není u rozchodnice zcela znám, nicméně podíl na tom má pravděpodobně to, že stimuluje syntézu ATP, adenosintrifosfátu nezbytného pro buněčnou energii. V případě nedostatku spánku snižuje rozchodnice růžová míru únavy.
Vedle toho zklidňuje rozchodnice růžová celý organismus díky tomu, že snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. V případě, že je jeho hladina dlouhodobě vysoká, k čemuž může dojít například z emočního či fyzického vypětí, objevit se mohou tyto symptomy:
- tloustnutí v oblasti břicha
- problémy se štítnou žlázou
- hormonální nerovnováha
- zhoršení paměti
- oslabená imunita
Vysoká hladina kortizolu má vliv na stárnutí organismu, které urychluje, stejně jako na míru vyčerpání.
Blahodárně působí rozchodnice růžová na zdraví mozku. Navyšuje citlivost neuronů, buněk mozku a nervové soustavy, včetně dvou neurotransmiterů serotoninu a dopaminu, které mají vliv na soustředění, paměť, stejně jako náladu a pocity uspokojení. Právě proto se extrakt z rozchodnice růžové využívá jako svého druhu přírodní antidepresivum. Navyšuje citlivost organismu na dopamin, což může vyústit ve zlepšení nálady a úlevu od depresí.