Riboflavin

Vitamín B2

Jeden z vitamínů v B-komplexu. Všechny vitamíny ze skupiny B jsou ve vodě rozpustné (což znamená, že se v organismu nemohou ukládat) a napomáhají přeměně potravy (sacharidů) na energii (glukózu), napomáhají také tělu metabolizovat tuky a bílkoviny. Jsou nezbytné pro zdraví játer, kůže, vlasů a očí a podporují zdraví nervové a kardiovaskulární soustavy.

Napomáhá uvolňovat energii

Vedle produkce energie působí riboflavin jako antioxidant a napomáhá ochraně organismu před negativním vlivem volných radikálů. Ty mohou poškozovat buněčnou DNA a podílí se na procesu stárnutí, stejně jako na rozvoji mnoha zdravotních obtíží (mimo jiné rakovině a kardiovaskulárních onemocnění).

Riboflavin organismus potřebuje také na to, aby dokázal vitamíny B6 a B9 převést do využitelné podoby. Je důležitý i pro růst a produkci červených krvinek.

Nedostatek se objevuje zřídka

Vyvážená strava většinou pro zajištění dostatečné hladiny ribolavinu stačí. I tak ale může dojít ve výjimečných případech (hlavně kvůli nevyvážené stravě) ke vzniku jeho deficitu. Ten se projevuje únavou, problémy s trávením, popraskanými koutky úst, fialovým a oteklým jazykem, únavou očí, zpomalením vývoje, otokem krku a citlivostí na světlo.

Ve spojení s dalšími živinami je vitamín B2 nezbytný pro správný zrak, podle některých studií působí preventivně proti šedému zákalu a migrénám.

Mezi nejčastější zdroje riboflavinu v potravě řadíme pivovarské kvasnice, mandle, vnitřnosti, celozrnné produkty, divokou rýži, houby, mléčné výrobky a zelenou zeleninu (brokolice, růžičková kapusta).