Strom, jehož kůra má blahodárný efekt na řadu negativních zdravotních projevů
Strom jilm plavý pochází ze Severní Ameriky, především Kanady a amerických apalačských hor. Využití nachází především jeho vnitřní kůra s protizánětlivým, výživným, adstringentním, hojivým účinkem. Působí také proti kašli. Historicky se využíval díky vysokému obsahu klihovitých látek pro úlevu od ekzémů a podráždění pleti, stejně jako mukózních membrán.
Proti rakovině?
Co s týče účinku jilmu plavého, zkoumá se jeho vliv na rakovinu. Tradičně se jilm plavý využíval na léčbu průjmu. Za tento účinek jsou pravděpodobně zodpovědné taniny, které snižují obsah vody ve stolici. Klihovité látky zklidňují a zjemňují zánět mukózních membrán. Pozitivní účinek má výtažek z jilmu na trávicí soustavu celkově, zlepšovat může stav žaludečních vředů, gastritidy a enteritidy, hemeroidů, syndromu dráždivého tračníku.
Také proti topickou aplikaci
Extrakt z jilmu plavého se využívá také pro léčbu bolestí v krku, zjemňuje a pročišťuje sliznice v krku, při kašli. Pozitivně působí při infekčních onemocnění močové soustavy, oparech a syfilisu. Při topické aplikaci působí protizánětlivě, podporuje hojení poranění, spálenin, oparů, abscesů.